Ráda vytváříte dárky vlastníma rukama? I když pohled ven vánoce zrovna nepřipomíná, přece jen se přibližují . Proto vám s předstihem nabízím tip na dárek pro malou slečnu. 

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Pro tu naši jsem ušila malý rukávníček

Dnes se nevidí, ale dříve patřil k běžné výbavě dam a slečen. Máme doma černobílou fotku naší asi 4leté maminky, které moc slušel.

Jako obvykle, to není nic složitého. Prostě roura s kšandou. A jestli si chcete trochu zkomplikovat život, tak ještě s kapsičkou na zip. Aby bylo kam dát kapesníček, bonbony nebo malou hračku. No prostě holčičí nezbytnosti.

 

 

A co budete potřebovat?

Já jsem využila zbytky látek, které jsem našla doma. Na rukávníček toho opravdu nepotřebujete moc. Jako vrchový materiál jsem použila taft, dovnitř mikroplyš a mezivrstvu ještě vatelín. Aby byly ručičky pěkně v teple. Z taftu jsem ušila i kapsu a kšandu.

Zrovna tak můžete použít třeba samet, nebo naopak sportovnější verzi; nepromokavou látku navrch a dovnitř třeba fleece anebo rovnou softshall. Můžete použít už hotový, vatelínem podložený a prošitý materiál, který už tak rovnou koupíte. A místo šití kšandy pověste rukávník třeba na hotový popruh.

Jestli chcete, aby se dala kšanda délkově přizpůsobit, potřebujete půlkroužek nebo hranatou vsuvku a přezku s příčkou. Dají se koupit například tady:

http://kutil-florenc.cz/popruhove-spony-kovove-c1811?p=1

 

Když budete šít kapsu na zip, tak ještě zip 18 cm. /skrytý radši 22 cm/
A samozřejmě něco pro ozdobu; nášivku, nalepovací kamínky, korálky, cokoli podle vašeho vkusu. Má nášivka je původem z galanterie Stoklasa.

 

A teď jak na to?

nastříhejte si potřebné díly z vrchového materiálu, z vnitřního materiálu a z vatelínu. Rozměry vidíte na nákresu:

 

  • díl na rukávník 1 x z vrchového materiálu
  • díly na rukávník 1 x z plyše, 1 x z vatelínu
  • 1 x kšanda a poutko z vrchového materiálu, můžete střihnout vcelku a poutko odstřihnout až po ušití kšandy
  • 1 x kapsa z vrchového materiálu

Postup máte v nákresu pod textem

  • Položte si na sebe vrstvu vatelínu a plyše /plyš lícem navrch/, sešpendlete a kolem dokola sešijte v kraji k sobě. POZOR, prozradím vám fígl: při šití vatelínu nebo plyše si navrch položte igelit nebo papír a šijte přes něj. Krásně to podrží látku pod patkou a nebudou se vám motat chlupy do stroje.
  • Šijete verzi bez kapsy na zip? Potom sešijte kratší strany vrchového materiálu k sobě, jako rouru. Švy jsou vždy 1 cm.Šijete verzi s kapsou na zip? Pak nejdříve všijte zip do kratších stran vrchového materiálu. To znamená sešít z každé strany cca 4 cm, uprostřed nechat otvor podle délky zipu a do vzniklého otvoru vsadit zip. Vznikne roura.
  • Stejným způsobem složte připravený vnitřní, plyšový díl a sešijte kratší strany k sobě. Uprostřed vynechte ve švu otvor cca 10 až 15 cm. Budete ho potřebovat na obracení rukávníčku do lícu. Máme druhou rouru.
  • Teď si v rubu přišijte ke každé straně zipu jednu stranu kapsy a pak ji sešijte po stranách. Viz nákres dole pod textem.
  • V dalším kroku si připravte kšandu. Složte podélně pruh a sešijte ho za 1cm šev. Obraťte do lícu /třeba pomocí zavíracího špendlíku, pečlivě zažehlete. Odstřihněte si z ušité kšandy kus na krátké poutko a navlékněte ho na půlkroužek a sešijte. K prostřednímu, pohyblivému dílu přezky přišijte dlouhou kšandu. Pak ji taky provlékněte půlkroužkem a potom zpátky přezkou. Tak vznikne zkracovací kšanda.
  • Hotovou kšandu si přišpendlete a přišijte v krajích na připravený vrchový díl rukávníku. Pečlivě ji umístěte, aby rukávník visel rovně a nepřetáčel se. Viz nákres.
  • Vložte rouru z vrchového materiálu do roury z plyše lícem na líc. To znamená líc taftu na plyšovou vrstvu. Sešijte hranu dokola za 1 cm. Doporučuji šít po taftové straně. Pozor, kšandu si vevnitř přišpendlete, aby se vám nepřipletla do švu.
  • A TEĎ POZOR, nabízí se stejně sešít 2. stranu, ALE CHYBA LÁVKY, to by rukávník nešel otočit do lícu. Je v tom zrada, musíte ho nejdříve obrátit do lícu, složit k sobě konce (nejlépe šev ke švu, jak naznačují šipky na obrázku, to abyste měla vrstvy na sobě správně srovnané a nepřetočila si jednu stranu do vrtule) a schytit špendlíkem. PAK OTVOREM V PLYŠI OTOČTE ZNOVU DO RUBU.
  • Teď to v rubu vypadá trochu nepřehledně, ale máte schycený šev ke švu, tak si je na sebe správně urovnejte. Sešpendlete a dokola sešijte druhou stranu rukávníku. (Zamotala jste se do toho? Nic si z toho nedělejte, taky se mi to povedlo.
  • Pak obraťte celý rukávník (otvorem v plyši) plyšem navrch a otvor ručně zašijte.
  • Nakonec ho otočte vrchovým materiálem do lícu a pokochejte se výsledkem.

Já jsem si nášivku umístila a ručně přišila až na hotovém rukávníku. Líp jsem viděla, jak to bude vypadat, ale vy si to samozřejmě můžete připravit dopředu a našít, nebo nalepit na nesešitou látku, tak, abyste k tomu líp mohla a dobře se vám s tím pracovalo. To už záleží na vás.
Jdete na to? Jeden z dárků budete mít připravený! Tak ať se dílo podaří a potěší. A jestli se vám tip líbí, dejte palec nahoru. Děkuji ♥

 

Chtěla jsem vám vyfotit rukávník na mrňavé modelce,

ale byla zjevně jiného názoru. Nějakou dobu jsme se honily a výsledek posuďte sami:

 

Možná, že ještě nemáte e-book: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model. V takovém případě si ho stáhněte zdarma tady:

 

e-book zdarma 7 TIPŮ

Tipy a triky na váš email

Napište číslem kolik je 1+1

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This