Ráda vytváříte dárky vlastníma rukama? I když pohled ven vánoce zrovna nepřipomíná, přece jen se přibližují . Proto vám s předstihem nabízím tip na dárek pro malou slečnu.
Pro tu naši jsem ušila malý rukávníček
Dnes se nevidí, ale dříve patřil k běžné výbavě dam a slečen. Máme doma černobílou fotku naší asi 4leté maminky, které moc slušel.
Jako obvykle, to není nic složitého. Prostě roura s kšandou. A jestli si chcete trochu zkomplikovat život, tak ještě s kapsičkou na zip. Aby bylo kam dát kapesníček, bonbony nebo malou hračku. No prostě holčičí nezbytnosti.
A co budete potřebovat?
Já jsem využila zbytky látek, které jsem našla doma. Na rukávníček toho opravdu nepotřebujete moc. Jako vrchový materiál jsem použila taft, dovnitř mikroplyš a mezivrstvu ještě vatelín. Aby byly ručičky pěkně v teple. Z taftu jsem ušila i kapsu a kšandu.
Zrovna tak můžete použít třeba samet, nebo naopak sportovnější verzi; nepromokavou látku navrch a dovnitř třeba fleece anebo rovnou softshall. Můžete použít už hotový, vatelínem podložený a prošitý materiál, který už tak rovnou koupíte. A místo šití kšandy pověste rukávník třeba na hotový popruh.
Jestli chcete, aby se dala kšanda délkově přizpůsobit, potřebujete půlkroužek nebo hranatou vsuvku a přezku s příčkou. Dají se koupit například tady:
Když budete šít kapsu na zip, tak ještě zip 18 cm. /skrytý radši 22 cm/
A samozřejmě něco pro ozdobu; nášivku, nalepovací kamínky, korálky, cokoli podle vašeho vkusu. Má nášivka je původem z galanterie Stoklasa.
A teď jak na to?
nastříhejte si potřebné díly z vrchového materiálu, z vnitřního materiálu a z vatelínu. Rozměry vidíte na nákresu:
- díl na rukávník 1 x z vrchového materiálu
- díly na rukávník 1 x z plyše, 1 x z vatelínu
- 1 x kšanda a poutko z vrchového materiálu, můžete střihnout vcelku a poutko odstřihnout až po ušití kšandy
- 1 x kapsa z vrchového materiálu
Postup máte v nákresu pod textem
- Položte si na sebe vrstvu vatelínu a plyše /plyš lícem navrch/, sešpendlete a kolem dokola sešijte v kraji k sobě. POZOR, prozradím vám fígl: při šití vatelínu nebo plyše si navrch položte igelit nebo papír a šijte přes něj. Krásně to podrží látku pod patkou a nebudou se vám motat chlupy do stroje.
- Šijete verzi bez kapsy na zip? Potom sešijte kratší strany vrchového materiálu k sobě, jako rouru. Švy jsou vždy 1 cm.Šijete verzi s kapsou na zip? Pak nejdříve všijte zip do kratších stran vrchového materiálu. To znamená sešít z každé strany cca 4 cm, uprostřed nechat otvor podle délky zipu a do vzniklého otvoru vsadit zip. Vznikne roura.
- Stejným způsobem složte připravený vnitřní, plyšový díl a sešijte kratší strany k sobě. Uprostřed vynechte ve švu otvor cca 10 až 15 cm. Budete ho potřebovat na obracení rukávníčku do lícu. Máme druhou rouru.
- Teď si v rubu přišijte ke každé straně zipu jednu stranu kapsy a pak ji sešijte po stranách. Viz nákres dole pod textem.
- V dalším kroku si připravte kšandu. Složte podélně pruh a sešijte ho za 1cm šev. Obraťte do lícu /třeba pomocí zavíracího špendlíku, pečlivě zažehlete. Odstřihněte si z ušité kšandy kus na krátké poutko a navlékněte ho na půlkroužek a sešijte. K prostřednímu, pohyblivému dílu přezky přišijte dlouhou kšandu. Pak ji taky provlékněte půlkroužkem a potom zpátky přezkou. Tak vznikne zkracovací kšanda.
- Hotovou kšandu si přišpendlete a přišijte v krajích na připravený vrchový díl rukávníku. Pečlivě ji umístěte, aby rukávník visel rovně a nepřetáčel se. Viz nákres.
- Vložte rouru z vrchového materiálu do roury z plyše lícem na líc. To znamená líc taftu na plyšovou vrstvu. Sešijte hranu dokola za 1 cm. Doporučuji šít po taftové straně. Pozor, kšandu si vevnitř přišpendlete, aby se vám nepřipletla do švu.
- A TEĎ POZOR, nabízí se stejně sešít 2. stranu, ALE CHYBA LÁVKY, to by rukávník nešel otočit do lícu. Je v tom zrada, musíte ho nejdříve obrátit do lícu, složit k sobě konce (nejlépe šev ke švu, jak naznačují šipky na obrázku, to abyste měla vrstvy na sobě správně srovnané a nepřetočila si jednu stranu do vrtule) a schytit špendlíkem. PAK OTVOREM V PLYŠI OTOČTE ZNOVU DO RUBU.
- Teď to v rubu vypadá trochu nepřehledně, ale máte schycený šev ke švu, tak si je na sebe správně urovnejte. Sešpendlete a dokola sešijte druhou stranu rukávníku. (Zamotala jste se do toho? Nic si z toho nedělejte, taky se mi to povedlo.
- Pak obraťte celý rukávník (otvorem v plyši) plyšem navrch a otvor ručně zašijte.
- Nakonec ho otočte vrchovým materiálem do lícu a pokochejte se výsledkem.
Já jsem si nášivku umístila a ručně přišila až na hotovém rukávníku. Líp jsem viděla, jak to bude vypadat, ale vy si to samozřejmě můžete připravit dopředu a našít, nebo nalepit na nesešitou látku, tak, abyste k tomu líp mohla a dobře se vám s tím pracovalo. To už záleží na vás.
Jdete na to? Jeden z dárků budete mít připravený! Tak ať se dílo podaří a potěší. A jestli se vám tip líbí, dejte palec nahoru. Děkuji ♥
Chtěla jsem vám vyfotit rukávník na mrňavé modelce,
ale byla zjevně jiného názoru. Nějakou dobu jsme se honily a výsledek posuďte sami:
Možná, že ještě nemáte e-book: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model. V takovém případě si ho stáhněte zdarma tady: