2.díl seriálu-rukávníček pro malou slečnu

11.4.2018 | Návody zdarma

Ráda vytváříte dárky vlastníma rukama? I když pohled ven vánoce zrovna nepřipomíná, přece jen se přibližují . Proto vám s předstihem nabízím tip na dárek pro malou slečnu. 

Pro tu naši jsem ušila malý rukávníček

Dnes se nevidí, ale dříve patřil k běžné výbavě dam a slečen. Máme doma černobílou fotku naší asi 4leté maminky, které moc slušel.

Jako obvykle, to není nic složitého. Prostě roura s kšandou. A jestli si chcete trochu zkomplikovat život, tak ještě s kapsičkou na zip. Aby bylo kam dát kapesníček, bonbony nebo malou hračku. No prostě holčičí nezbytnosti.

 

 

 A co budete potřebovat?

 

Já jsem využila zbytky látek, které jsem našla doma. Na rukávníček toho opravdu nepotřebujete moc. Jako vrchový materiál jsem použila taft, dovnitř mikroplyš a mezivrstvu ještě vatelín. Aby byly ručičky pěkně v teple. Z taftu jsem ušila i kapsu a kšandu.

Zrovna tak můžete použít třeba samet, nebo naopak sportovnější verzi; nepromokavou látku navrch a dovnitř třeba fleece anebo rovnou softshall. Můžete použít už hotový, vatelínem podložený a prošitý materiál, který už tak rovnou koupíte. A místo šití kšandy pověste rukávník třeba na hotový popruh.

Jestli chcete, aby se dala kšanda délkově přizpůsobit, potřebujete půlkroužek nebo hranatou vsuvku a přezku s příčkou. Dají se koupit například tady:

http://kutil-florenc.cz/popruhove-spony-kovove-c1811?p=1

 

Když budete šít kapsu na zip, tak ještě zip 18 cm. /skrytý radši 22 cm/
A samozřejmě něco pro ozdobu; nášivku, nalepovací kamínky, korálky, cokoli podle vašeho vkusu. Má nášivka je původem z galanterie Stoklasa.

 

A teď jak na to?

nastříhejte si potřebné díly z vrchového materiálu, z vnitřního materiálu a z vatelínu. Rozměry vidíte na nákresu:

 

 • díl na rukávník 1 x z vrchového materiálu
 • díly na rukávník 1 x z plyše, 1 x z vatelínu
 • 1 x kšanda a poutko z vrchového materiálu, můžete střihnout vcelku a poutko odstřihnout až po ušití kšandy
 • 1 x kapsa z vrchového materiálu

Postup máte v nákresu pod textem

 • Položte si na sebe vrstvu vatelínu a plyše /plyš lícem navrch/, sešpendlete a kolem dokola sešijte v kraji k sobě. POZOR, prozradím vám fígl: při šití vatelínu nebo plyše si navrch položte igelit nebo papír a šijte přes něj. Krásně to podrží látku pod patkou a nebudou se vám motat chlupy do stroje.
 • Šijete verzi bez kapsy na zip? Potom sešijte kratší strany vrchového materiálu k sobě, jako rouru. Švy jsou vždy 1 cm.Šijete verzi s kapsou na zip? Pak nejdříve všijte zip do kratších stran vrchového materiálu. To znamená sešít z každé strany cca 4 cm, uprostřed nechat otvor podle délky zipu a do vzniklého otvoru vsadit zip. Vznikne roura.
 • Stejným způsobem složte připravený vnitřní, plyšový díl a sešijte kratší strany k sobě. Uprostřed vynechte ve švu otvor cca 10 až 15 cm. Budete ho potřebovat na obracení rukávníčku do lícu. Máme druhou rouru.
 • Teď si v rubu přišijte ke každé straně zipu jednu stranu kapsy a pak ji sešijte po stranách. Viz nákres dole pod textem.
 • V dalším kroku si připravte kšandu. Složte podélně pruh a sešijte ho za 1cm šev. Obraťte do lícu /třeba pomocí zavíracího špendlíku, pečlivě zažehlete. Odstřihněte si z ušité kšandy kus na krátké poutko a navlékněte ho na půlkroužek a sešijte. K prostřednímu, pohyblivému dílu přezky přišijte dlouhou kšandu. Pak ji taky provlékněte půlkroužkem a potom zpátky přezkou. Tak vznikne zkracovací kšanda.
 • Hotovou kšandu si přišpendlete a přišijte v krajích na připravený vrchový díl rukávníku. Pečlivě ji umístěte, aby rukávník visel rovně a nepřetáčel se. Viz nákres.
 • Vložte rouru z vrchového materiálu do roury z plyše lícem na líc. To znamená líc taftu na plyšovou vrstvu. Sešijte hranu dokola za 1 cm. Doporučuji šít po taftové straně. Pozor, kšandu si vevnitř přišpendlete, aby se vám nepřipletla do švu.
 • A TEĎ POZOR, nabízí se stejně sešít 2. stranu, ALE CHYBA LÁVKY, to by rukávník nešel otočit do lícu. Je v tom zrada, musíte ho nejdříve obrátit do lícu, složit k sobě konce (nejlépe šev ke švu, jak naznačují šipky na obrázku, to abyste měla vrstvy na sobě správně srovnané a nepřetočila si jednu stranu do vrtule) a schytit špendlíkem. PAK OTVOREM V PLYŠI OTOČTE ZNOVU DO RUBU.
 • Teď to v rubu vypadá trochu nepřehledně, ale máte schycený šev ke švu, tak si je na sebe správně urovnejte. Sešpendlete a dokola sešijte druhou stranu rukávníku. (Zamotala jste se do toho? Nic si z toho nedělejte, taky se mi to povedlo.
 • Pak obraťte celý rukávník (otvorem v plyši) plyšem navrch a otvor ručně zašijte.
 • Nakonec ho otočte vrchovým materiálem do lícu a pokochejte se výsledkem.

Já jsem si nášivku umístila a ručně přišila až na hotovém rukávníku. Líp jsem viděla, jak to bude vypadat, ale vy si to samozřejmě můžete připravit dopředu a našít, nebo nalepit na nesešitou látku, tak, abyste k tomu líp mohla a dobře se vám s tím pracovalo. To už záleží na vás.
Jdete na to? Jeden z dárků budete mít připravený! Tak ať se dílo podaří a potěší. A jestli se vám tip líbí, dejte palec nahoru. Děkuji ♥

 

Chtěla jsem vám vyfotit rukávník na mrňavé modelce,

ale byla zjevně jiného názoru. Nějakou dobu jsme se honily a výsledek posuďte sami:

 

Možná, že ještě nemáte e-book: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model. V takovém případě si ho stáhněte zdarma tady:

 

e-book zdarma 7 TIPŮ

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Newsletter

Novinky, tipy a triky na váš email

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest