3. díl seriálu-elegantní triko se vždycky hodí

11.30.2018 | Návody zdarma

Tentokrát mám zase něco pro vás, krásné ženy.

Víte doufám, že každá žena může být krásná, že ano? Někdy stačí jen drobnost. 

Takže co to bude dnes?

 Něco mezi trikem, kabátkem, bolerkem, prostě kus, kterým dotiknete celkový vzhled.

 

 

 

Spíchla jsem si ho na jaře a od té doby ho nosím skoro denně. Oblíbila jsem si ho natolik, že ho mám asi v 6 různých barvách a podobách. Od letní bílé, přes pruhy, po univerzální černou. Jestli je černá taky vaše nejoblíbenější barva, uvidíte, že se dá vzít vždy a všude. Věřím, že vám taky kápne do noty.

Můžete ho vzít přes šaty, blůzu, přes dlouhé triko, ke kalhotám, k sukni, přes šaty na ramínka, když nechcete ukazovat paže nebo je vám prostě chladno. Vejde se pod sako, bundu nebo kabát. Délky záleží jen a jen na vašem přání a na tom, co lichotí vaší postavě.

Ušitý byl raz-dva natošup. Je udělaný z úpletu, tím pádem je nesmírně pohodlný. Je z hladkého viskózového úpletu, ale můžete ho zrovna tak udělat ze svetroviny nebo naopak z tenčího úpletu. Může být vzorovaný, pruhovaný, stejně jako ve společenské verzi z lesklého, z průsvitného nebo třeba lurexového materiálu anebo z pružné krajky.

Nezapomeňte, že pružný materiál je nutno šít pružným způsobem. To znamená overlockem, pokud ho máte. Jinak úzkým cikcakem nebo pružnou nití. Aby vám šití co? No nepopraskalo.

 

 

Úplety seženete například tady:

https://www.metraz-galanterie.cz/uplety/

nebo třeba tady:

https://www.dumlatek.cz/cs/searches/?q=%C3%BAplety

případně tady:

https://www.flex-tex.cz/cs/latky/uplety

 

 

 

 

 

A teď ten střih

Vidíte vždycky polovinu dílu, vystřihněte ho tedy z přeloženého papíru nebo přiložte na přeloženou látku (přehyb). To platí i pro rukáv. V tomhle jednoduchém tvaru je stejný vepředu i vzadu. Je v něm zakreslená verze 3/4 i dlouhé délky. V délce těla i rukávu je nakreslená záložka 4 cm.

Jedna z čtenářek mě upozornila, že mám jiný směr látky na zadním a jiný na předním díle. Je to schválně kvůli výstřihu. Na zadním díle je totiž výstřih širší a snadno se vytáhne. Když budete stříhat z pruhované látky, vznikne zajímavý efekt. Z jednobarevné je to fuk a kdybyste použila vzor, ve kterém by to rušilo, stříhejte oba díly stejným směrem. Doporučuji podlepit výstřih tenkým proužkem, právě proto, aby se vám při šití nevytáhl. Na švy si přidejte.

 

Střih je ve velikosti S. Ale jednoduchým způsobem z něj uděláte jinou velikost

 

Podívejte se jak na to:

  • Rozstřihněte si střih svisle tak, aby se dal rozsunout v těle i v rameni. Pro zvětšení (nebo zmenšení) o 1 velikost ho posuňte o 1,5 cm. Tím se zvětší (nebo zmenší) objem celkově o 6 cm. Zvětšení o 2 velikosti tedy znamená posunutí o 3 cm a tak dál…
  • Potom ho rozstřihněte ješte vodorovně, a to hned na 2 místech. Jednou v úrovni průramku a jestli chcete upravit délku trika, tak ještě jednou mezi délkou a průramkem. V tom horním rozstřižení přidejte nebo uberte 1 cm na 1 velikost. Pokud jde o délku, tu nechám na vás.
  • Rukáv rozstřihněte svisle a rozsuňte o 1 cm pro 1 velikost. Délka obdobně jako u zadního a předního dílu záleží na Vás. Takže zase ještě rozstřihněte vodorovně a posuňte podle potřeby do délky. Rukáv můžete případně ukončit patentem.

 

 

Pokud jde o délku trika, tahle je do pasu. Je vhodná pro postavu s užším pasem. Jestli takový pas nevlastníte, udělejte si triko delší. (Třeba tak, aby překrylo vystupující břicho. Pst!) Délku trika si změřte vepředu od ramene až k požadované délce. Pro kontrolu v tom místě změřte taky svůj objem. Triko má být volnější.

 

 

 

KAŽDÝ ÚPLET PRUŽÍ TROCHU JINAK. NĚKTERÝ VÍC, JINÝ MÍŇ. PROTO NEZAPOMEŇTE PŘED STŘÍHÁNÍM ZKONTROLOVAT, ŽE NAMĚŘENÁ MÍRA NA LÁTCE SKUTEČNĚ ZAPRUŽÍ TAK, ABY STAČILA NA POŽADOVANÝ TĚLĚSNÝ OBJEM. TO SE TÝKÁ HLAVNĚ RUKÁVŮ.

 

Triko můžete dotvořit

třeba tím, že k délce přišijete pruh šifonu, saténu nebo taftu. Průsvitný šifon je rafinovaný, lecco se pod ním schová. Nezapomeňte, že triko pruží. Pruh tedy udělejte na bocích s rozparky nebo ho střihněte šikmo. Finální vzhled dostane noblesnější, společenštější nádech. Může se vám hodit i jako vlastnoručně vytvořený dárek.  Držím palce, ať se vám povede!

Pokud ho ještě nemáte, stáhněte si zdarma e-book:

7 TIPŮ, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE STŘÍHAT VLASTNÍ MODEL

Je to skvělý pomocník. S ním se nemusíte obávat střihnout do látky.

Máte nějaké dotazy? neváhejte a napište mi. A taky se pochlubte fotkami svých modelů. Těším se na ně.

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest