4. díl seriálu-čepice se šálou

2.3.2019 | Návody zdarma

Zima je jako v psírně, v Americe mají větší mráz, než na severním pólu a u nás doma chumelí o 106. Zkrátka zimní měsíce jsou tu a aby se daly vydržet, musíme se na to vybavit. Tak mě kromě grogu a svařáčku napadlo, že třeba stejně jako já, nemáte žádnou novou čepici, která by tvořila dvojče se šálou.

Napravila jsem to a hned jsem pro vás, mé milé čtenářky připravila jednoduchý návod

 

Budeme tvořit samozřejmě z úpletu
Já jsem použila svetrovinu, kterou jsem našla ve svých syslích zásobách. Zkombinovala jsem ji s hladkým, černým úpletem. Ale je jen na vás, jak si to nakombinujete vy. Fantazii se meze nekladou a možná využijete to, co najdete doma.

 

Čepice má vysoký lem a padací tvar, ale jestli je to na vás moc trhlé, můžete si ji prostě ohrnout a tím ji „zcivilnit“, jako je to na figuríně o obrázek níž.

 

 

 

Další variantu jsem spáchala ze šály,

 

kterou jsem měla doma. Zase jsem ji doplnila černým hladkým úpletem. (Černá je totiž má nejoblíbenější barva, víte?)
Ale klidně se dá použít jeden druh pleteniny, není nutné se pouštět do kombinací. V mém případě to bylo z nouze, jinak bych totiž neměla dost materiálu.

Úplety, včetně svetroviny, jsou naštěstí běžně k dostání.

 

Podívejte se třeba sem:

Grand Corporation
Látky Mráz
Flex tex

Co budete potřebovat?

1,5 m základního materiálu, tedy úplet v šíři 140 až 150 cm. Šála se stříhá po délce a je dvojitá. Vedle šály zbyde na čepici.

Dál potřebujete doplňkový materiál, ze kterého budou lemy, případně část čepice.

Nakonec ještě materiál, ze kterého uděláte vnitřní-podšívkovou čepici. Tu děláte proto, abyste úhledně začistili vnitřek. Ale získáte tím bonus; čepice tak snadno neprofoukne a vy nebudete mít zánět středního ucha. Já jsem použila stejný úplet, jako na lemy a na čepici.

Nebo to můžete obejít

a použít hotovou šálu, ze které odstřihnete pruh na lem čepice a dodáte jí lemy z doplňkového materiálu. Podmínkou ale je, že šála je široká nejméně 60 cm. Jinak vám to na čepici nebude stačit.

A teď jak na to

Mrkněte se na obrázek. Tam uvidíte všechny díly, které potřebujete. Na dílech jsou nakreslené šipky, abyste věděli, jakým směrem stříhat. U čepice i lemů jsou možné oba směry. Šála ale musí být střižená po délce. jinak se vytáhne jako žvýkačka a ztratí veškerý tvar. Nakombinovat to můžete, jak je ctěná libost a co materiál dovolí.

Nejdřív šála

• Ustřihněte 1 x šálu a 2 x lem
• Sešijte kratší strany lemů a delší stranu šály; lemy složte podélně na polovinu a obraťte do lícu
• Navlékněte lemy na líc šály, srovnejte si šev na šev a kolem dokola přišijte a obraťte do lícu
• Nezapomeňte vždycky nejdřív vyžehlit ušitý šev a pak teprve pokračovat dál

 

Teď přijde na řadu čepice

 

• Podle obrázku si nakreslete čepici na papír, nebo rovnou na látku a vystřihněte z vrchového úpletu. Obloučky můžete nakreslit třeba podle velké poklice
• Stejný díl ustřihněte z vnitřního úpletu (Jestli je vrchový úplet hladký, a ne moc silný, můžete rovnou ustřihnout obě vrstvy z téhož)
• Ustřihněte si lem čepice
• Sešijte krátké strany lemu, obraťte do lícu a přeložte ho podélně na polovinu

• Na čepici (vrchové i vnitřní) si ušijte 2 protilehlé záševky
• Vrchovou čepici složte přesně na sebe a sešijte od záševku až ke kraji
• Vnitřní čepici složte přesně na sebe a sešijte od záševku ke kraji, ale pozor, s vynecháním otvoru cca 6 cm, na obrácení hotové čepice do lícu
• Pečlivě našpendlete lícem na líc lem do vrchové čepice
• Z druhé strany lemu pečlivě vešpendlete vnitřní čepici (lícem na lem) a sešijte všechny vrstvy dohromady; raději 2 x dokola
• Obraťte čepici vynechaným otvorem a otvor sešijte ručně nebo na stroji

Vždycky upozorňuji, na to, že pružný materiál je nutno šít pružným způsobem

 

To znamená overlockem, pokud ho máte. Jinak úzkým cikcakem nebo pružnou nití, aby vám šití nepopraskalo. Tady se vám ale bez mučení přiznám, šila jsem obyčejným rovným stehem, jen jsem látku při šití trochu táhla. Potom jsem všechno pěkně žehličkou propařila, aby se švy nevlnily. Znáte to úsloví: co pokazí jehlička, to napraví žehlička? No hotové to bylo raz dva. Věřím, že i vám to půjde hladce. Tak, ať se dílo podaří. A začněte hned. Jinak, než se rozkoukáte, zima bude fuč.

Pokud ho ještě nemáte, stáhněte si e-book zdarma. Je to skvělý pomocník. S ním se nemusíte obávat střihnout do látky.

e-book zdarma 7 TIPŮ

A jestli se chcete naučit vlastnoručně nakreslit nebo alespoň upravit střih, podívejte se, co všechno jsem pro pro vás napsala.

Co pro vás mám

Máte nějaké dotazy? neváhejte a napište mi. A taky se pochlubte fotkami svých modelů. Těším se na ně. A jestli se vám návod líbil, sdílejte ho.

Jana Liscová

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest