5. díl seriálu – udělejte si zavinovací kalhoty nebo rovnou kombinézu

5.6.2019 | Návody zdarma | 5 komentáře(ů)

Už jsme si zvykli, že počasí je jako na houpačce. Dnes je to na rukavice a kulicha, zítra možná na plavky a slamák. Je lepší být připraven na vše, tedy i na letní dny. A proto je tady zbrusu nový, ďábelsky jednoduchý střih zdarma, jenom pro vás.

Udělejte si zavinovací kalhoty

V letních vedrech budou příjemné, luftovací, vlající, neobepínající a elegantní. Můžete je nosit na ulici, na zahradu, na pláž, na večeři nebo třeba na jachtu; prostě jak říkala moje babička: „od kostela po hnůj“

Kalhoty mohou mít různé délky

Od kraťasů, přes tříčtvrťáky, nad kotníky anebo úplně dlouhé. Záleží čistě na vašem přání, vkusu a na vašich nožkách.

Jaký materiál použít?

Obecně bych řekla padavý, splývavý bude lepší, než tuhý, trčivý. Z něj by kalhoty vypadaly trochu jako 2 stany. Spíš tenčí, než silný, ne moc mačkavý. V zásadě je lepší, když trochu pruží.

Když jsem na testování látky vybírala, přikládala jsem je k tělu u zrcadla, a hned jsem viděla, z čeho to nebude ono. Zkonstruovala a otestovala jsem je pro vás z tenkého vrapu, z pevného balvněného plátna i z úpletu.

  • Vrap má kromě pružnosti tu výhodu, že se nemusí žehlit, naopak. Po vyprání ho zmuchlejte, pokud to neudělá sám od sebe.
  • Úplet je pro mě taky skvělá volba. Jednak je splývavý a tím pádem se krásně nese a jednak případně roste s vámi.
  • Pevná bavlna se bude dost mačkat, stejně jako třeba viskóza nebo hedvábí. Udělala jsem z ní jenom kraťasy. Dlouhé nohavice by už asi byly trochu moc.

Nejenom kalhoty mohou být zavinovací

Ale taky letošní módní hit – kombinéza. Kam oko dohlédne, všude narazíte na kombinézy nejrůznějšího střihu. Tak mě napadlo, přidělat ke kalhotám vršek. Z jednoho střihu lze udělat víc variant vršku. Stačí je jinak uvázat.
Několik jsem vám jich vyfotila. (to byla fuška)

Verze č. 1 přední díl stažený do šňůry kolem krku, zadní díl vložený dovnitř – tedy s holými zády

 

Verze č. 2 – přední díl překřížený, holá záda

Verze č. 3 – přední i zadní díl s rozsunutým rozparkem uprostřed

Verze č. 4 – přední i zadní rameno provlečené dutinkou, véčko vepředu i vzadu

Možná vás napadnou i jiné možnosti. Obměny spočívají jen v tom, že jinak provléknete vázačku tunýlkem. Více nebo méně odhalíte opálené tělo.
Ještě mě napadlo všit přední nařasené rameno do široké kšandy, kterou na zadním díle překřížíte a všijete. (To už jsem netestovala, trvalo by to další týden)

A teď konečně ten střih

Můžete ho kreslit na papír, nebo jako já v případě modrého úpletu rovnou na látku.

Kalhoty tvoří 2 stejné díly. Nejdřív si na tělo přiložte přední díl, sepněte nebo ho zavažte vzadu v pase, potom protáhněte dozadu zadní díl a usaďte ho zezadu dopředu do pasu. Zavažte vepředu. Já mám kalhoty zavazovací vepředu, vzadu jen spínám na patent. Nechci, aby mi vázačky dělaly vzadu v pase boule. Jistě se dá vymyslet i nějaké vtipné zapínání vepředu, nemusí tam nutně být mašle.

Střih je bez přídavků na švy! Jestli budete kreslit na látku, nechte si od kraje látky místo na šev.

Nakreslete vlevo svislou čáru, to bude kraj zadní nohavice. Na ni nakreslete nahoře kolmici a na tu postupně naneste míry podle obrázku. OP/2 je polovina obvodu pasu. Další kolmice od zadního kraje nohavice bude 35 cm pod horní – pasovou čárou a dole bude kolmice v délce kalhot. Všechno je na obrázku vlevo.

Na dalším obrázku je detail sedového oblouku. Šikmé čáry vám ho pomohou vykreslit do správného tvaru.

Kalhotové díly jsou k sobě sešité jenom v oblouku.

Na zadním díle vidíte pasový záševek. Pro úplet, vrap nebo jinak pružný materiál ho nedělejte. Já jsem ho použila jenom na bavlněném plátně. Modrou čárou je naznačená délka pro kraťasy. Není rovná, uprostřed je snížená o 4 cm. (Viz obrázek)

 

 

Na fotce nahoře můžete vidět, že kraťasy mohou mít v délce rovné, nebo je můžete udělat do oblouku. Jak to udělat, máte na obrázku. délku si samozřejme zvolíte podle svého přání. 

V pase můžete kalhoty buď jenom zahnout – v takovém případě je potřeba přidat na zahnutí, nebo všít do pásku.

 

Pásek bude mít míru dílu kalhot v pase a k tomu přidejte buď na vázačky (délka nejméně 35 cm), nebo jenom na přepnutí (stačí 3 cm). Výška pásku záleží na vašem přání, já jsem to nepřeháněla a pásek mám pouze 3 cm vysoký (to znamená stříhat 1+3+3+1=celkem 8 cm). U kombinézy to bylo 6 cm (stříhat 14), vrapovaná látka to snese. Šedivé flekaté kraťasy jsou bez pásku, zahnuté nahoře 2 cm, s přišitými vázačkami.

 

Dokreslení vršku kombinézy je na obrázku níž. Jak vidíte, není to žádná věda. Místo záševku je vybraný pas ve středu zadního dílu. To, aby vám to dělalo hezké prohnutí v pase.

No, a to je všechno, Vážené a milé. Možná vás napadnou další variace a možnosti, jak to nakombinovat a vymyslet. A já vám přeji krásné dny a zábavné tvoření. Jestli se vám článek líbí, dejte mu prosím palec nahoru, děkuji.

Už jste četli článek o módních trendech pro letošní sezónu? Mrkněte sem.

A jestli vás zajímá konstrukce střihu, podívejte se na e-booky, které jsem pro vás napsala.

Ještě pro vás něco mám 

Jestli chcete probrat svoje dotazy a nejasnosti, vyměnit si zkušenosti anebo se pochlubit svojí tvorbou, přidejte se do uzavřené facebookové skupiny

„TVOŘÍM, TEDY JSEM“. Je tam prostor na řešení „zapeklitých problémů“ s tvořením našich modýlků; na inspiraci a taky prostě na pokec, se stejně potrefenými lidmi. Můžete se poradit s dalšími tvořivci a načerpat zkušenosti i elán.

Tak to zkuste a přidejte se k lidem, naladěným na stejnou, tvořivou vlnu. A kdyby vás to nebavilo, tak se prostě odhlaste a je to. Vstup do skupiny najdete tady:

Vstup do uzavřené skupiny: Tvořím, tedy jsem

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Newsletter

Novinky, tipy a triky na váš email

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest