5 tipů pro výběr správné látky pro váš šicí projekt

5.3.2024 | Inspirace, Návody zdarma | 0 komentářů

 Stojíte před výzvou vybrat dokonalou látku pro váš příští šicí projekt a tápete, kde začít? Nechte strach za dveřmi! V tomto článku vám představím pět zásadních tipů, které vás provedou labyrintem látek až k té pravé, která vašemu projektu dodá neopakovatelný šmrnc.

1. Zaměřte se na účel

Klíčová otázka zní: Co vlastně chcete šít? Lehké letní šaty volají po bavlně, viskóze, lnu nebo třeba hedvábí. Ať už to bude tenké plátno, které se ani nehne, padavý a tvárný úplet, nebo třeba rozevlátý šifon a mušelín. Pro robustnější kousky možná budete hledat něco pevnějšího, jako je rongo, denim, flanel nebo mažestr. Na klasické oblečení můžete použít šatovku, kostýmovku a kabátovinu. A co takhle softshel, fleece a prošev pro sportovní outfit? Zaměřte se na to, co chcete vytvořit, a látku vybírejte s ohledem na její určení.

 

2. Vyzkoušejte vzorky

Než se pustíte do nákupu, zjistěte si vše o složení a péči. Jak prát, žehlit a zda je látka náchylná na srážení. Na kolik stupňů prát, pokud je vůbec k praní vhodná a jakou teplotou žehlit. V případě, že je látka prací, vyplatí se předem ji vysrážet praním, nebo alespoň propařením žehličkou. Některé materiály se dokáží docela hodně srazit a připravit tak nemilé překvapení.

 

3. Přihlédněte k sezóně a příležitosti

Každá sezóna a každá událost si žádá jiný typ látky. Letní piknik vyžaduje něco jiného než večerní galavečer. Vyberte barvy, vzory a materiály, které odpovídají jak ročnímu období, tak charakteru události. Na letní šaty k vodě použijete asi civilnější vzhled, méně lesku a třpytu. A naopak večerní róbu neušijete bavněného potisku, ale použijete materiál noblesnější. Například krajka může mít charakter letní louky, (třeba bavlněná madeira) ale taky luxusní večerní róby. (hedvábná vyšívaná, jemná jako dech)

 

4. Nezapomeňte na pohodlí

Vyberte látku, která je příjemná na nošení a snadno se udržuje. Velké pohodlí nabízí úplet a taky látky stretchové. Z takovvých můžete udělat model na tělo, a přesto se v něm nebudete jako ve svěráku. Pamatujte také na to, že některé látky mohou být náročnější na údržbu nebo praní víc, než jiné. Vezměte v potaz i mačkavost. Představte si, jak bude vypadat váš čistě bavlněný outfit po cestě autem… Letní neformální šaty ze lnu se mohou mačkat, ale pro návštěvu národního divadla bych je nevolila.

 

5. Experimentujte

Šití je vaše plátno, tak se nebojte malovat mimo linky. Právě zkoušení nových materiálů, vzorů a kombinací může vašim projektům dodat nevídanou originalitu a styl.

 

Ještě další informace najdete v mém ebooku zdarma. Doufám, že vám tyto tipy pomohou najít tu správnou látku pro váš další šicí projekt. S láskou k šití a s kreativitou se nebojte zkoušet nové věci a objevovat svět látek! Pamatujte, že šití je cesta plná objevů a kreativity. Nebojte se objevovat nové horizonty a nechte svou fantazii, aby vás vedla k nekonečným možnostem světa látek. S láskou k šití a kreativitě v srdci se ponořte do svého dalšího projektu!

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Co provedl covid s naším šatníkem?

Co provedl covid s naším šatníkem?

 Všimli jste si těch změn? Nemyslím jen fešácké roušky a respirátory, ve kterých není vidět, s kým vlastně mluvíte. A zdá se, že po ulicích běhají...

Nenechte se otrávit

Nenechte se otrávit

Tak nám situace kolem covidu pěkně houstne. Nemocní přibývají. Počasí je jak na houpačce, většinou ubrečené. Mnozí z nás jsou nuceně doma izolovaní. Veškerý kulturně společenský život je v háji, po sportu je veta. Z rodičů se stali nedobrovolně učitelé a řada…

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest