7. díl seriálu-letní šaty

7.21.2019 | Návody zdarma | 2 komentáře(ů)

Dnes jeden ultraspeciálně velelehký, rovnou na látku kreslený superstřih

A na co že to bude?

Na letní šaty. Ať už přes plavky, nebo na normální nošení. A jak je mým zvykem, budou mít víc variant.

Střihla jsem je z průhledné látky, abyste dobře viděli, jak vlastně vypadají. Abych ale nepobuřovala, dala jsem pod ně potom ještě spodničku. No prostě abych je mohla vzít mezi lidi. Vy si je samozřejmě udělejte z čeho je vám libo. Neprůhledná látka zajistí, že se nemusíte peklovat se spodničkou.

tady prosím cudná fotka, se spodničkou

1. verze je z jednoho kusu látky, pokud nepočítáme stahovací šňůrku kolem krku a vázačky

Šaty jsou stříhané šikmo, takže dobře propadnou a splývají podél těla. Zároveň tím pádem nepotřebují prsní záševky, šikmina a stažení výstřihu do tunýlku to vyřeší samy. Nebojte, zkoušela jsem je i na vnadnější postavu, než je vyfocená figurína.  Jediný šev je vzadu uprostřed.

hanbaté, bez spodničky:

2. verze je stříhaná úplně stejně, jenže ze dvou totožných dílů

Oba díly mají ve výstřihu tunýlky a jsou navlečené na jednu šňůrku kolem krku. Pro větší jistotu a pohodlí je možná dobré ukotvit tunýlek na šňůrku, aby výstřih „necestoval“. (Usaďte si výstřih tak, jak vám vyhovuje a přišijte kraj ke šňůře.)

Všimněte si, že roztažením, stažením, případně vytažením nebo spuštěním výstřihu níž, tvarujete tvar celých šatů. Šaty se obléknou přes hlavu. Zadní díl se vepředu sepne nebo sváže a přední díl se zaváže dozadu, přes zadní díl.

opět bez spodničky, aby bylo dobře vidět, co jsou vlastně zač

Díl vypadá takhle

A takhle se kreslí, můžete rovnou na látku

 

Budete potřebovat jenom 2 míry, váš obvod pasu a délku sukně od pasu dolů. Obvod pasu rozdělte na poloviny.

 

Přeložte si úhlopříčně látku jako šátek, dobře urovnejte cíp a trochu ho popotáhněte, aby se šikmina pronesla. To je docela důležité. U kraje si přidejte na šev cca 1 cm a potom budete kreslit kolmé čáry na přehnutou hranu. Mrkněte na obrázek.

1. horní kolmice bude od přehybu látky k nakreslenému švu dlouhá 14 cm.

 

2. pasová kolmice bude měřit polovinu vašeho obvodu pasu. Máte-li v pase např. 78 cm, kolmice bude měřit od přehybu látky k čáře na kraji látky 39 cm.

 

Odtud naměřte podél kraje látky vaši délku sukně. např. 60 cm.

Teď upravte horní kolmici. U přehybu látky ji snižte o 4 cm a dokreslete oblouk. Obrázek vám pomůže.

 

Pokračujeme dál. Nakreslíme oblouk průramku. Od horního oblouku odměřte odklon o 3,5 cm. Dál si naměřte asi v polovině průramku odklon o 8 cm. Spojte bod 3,5 ve výstřihu s odklonem 8 cm a dokreslete k bodu pasu. Potom si přidejte na zahnutí průramku a tunýlku cca 1,5 cm.

Ještě zbývá dokreslit délku šatů. na přehybu látky naměřte od pasové kolmice délku sukně+4 cm. Udělejte část kolmice k přehybu a dál dokreslete oblouk, až k předem naměřené délce u kraje látky. Viz obrázek. Samozřejmě ještě přidejte na zahnutí délky, pak vystřihněte díl.

A jak šaty ušít?

 

Jak už jsem zmínila, výstřih tvoří tunýlek, protažený šňůrou.
Zbytek dílu je dokola zaobroubený. Tedy 2x zahnutý kraj, prošitý rovným stehem. To udělejte nejdřív. Průramky, délku a pokud nebudete sešívat zadní středový šev, tak i svislé kraje dílů. Potom teprve zahněte a prošijte tunýlek.

 

K přednímu dílu jsou přišité vázačky, zadní díl je sepnutý na patentku, knoflík a poutko nebo třeba háček a očko. Případně svázaný šňůrkami

 

Vázačky můžete udělat dvojité, nebo jednoduché, jen zaobroubené kolem dokola. Záleží na tloušťce látky a vašem přání. Délka vázaček je cca 30 až 80 cm. Šířka záleží na tom, co se vám líbí. Moje vázačky jsou jednoduché, dlouhé 80 cm a široké 12 cm. Tahle pavučina to unese. Šňůrka ke krku stačí 1,5 až 1,8 m.

 

No, a to je všechno. Jak vidíte, je to opravdu lehoučký střih. Výhodou je, že si ho můžete udělat podle své míry. Tak vzhůru do toho a půl je hotovo!

 

Kdo ještě neví, jak si usnadnit střihání a neudělat chybu, může si zdarma stáhnout můj e-book: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model. Stačí kliknout na tlačítko.

Chci e-book zdarma

 

A kdo se chce přidat do uzavřené Facebookové skupiny, ve které může probrat své stříhací a střihové záležitosti s dalšími tvořivci, může to udělat rovnou tady:

Chci do uzavřené skupiny

 

Možná vás zajímá, jaké e-booky jsem pro vás napsala. Najdete je tady:

E-booky pro vás

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Newsletter

Novinky, tipy a triky na váš email

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest