Tvořím, tedy jsem

Online kurz-sukně

Ukážeme si, jak se správně změřit

 

 

Na měření se oblečte do přiléhavého oblečku, nechcete si určitě přidávat na objemu. Míry měřte na těle co nejpřesněji, nepřidávejte ani nezatahujte. To si zregulujete přídavky na volnost.

Na měření použijte krejčovský metr a šňůru nebo třeba ještě lépe gumu, kterou si uvážete do pasu. Dejte si ji do místa, kde chcete mít pásek sukně. Kdyby vám nedržela na místě, přišpendlete si ji na oblečení.

Jestli to má být sukně s vyšším pasem, dejte ji do pasu. Jestli chcete bokovku, umístěte si ji pod pas, podle vlastní libosti. Normální střední výška je zhruba v úrovni pupíku. Je to opravdu záležitost zcela individuální, a navíc řídící se vrtkavou módou. Vždycky je dobré nepodlehnout zběsilému diktátu módy a myslet na to, co prospívá vaší postavě.

Další místo, které vám doporučuji označit šňůrou nebo gumou, je na bocích. V nejširším místě. Bližší popis najdete níž. Téhle míře říkáme obvod sedu.

Možná vám připadá, že z toho dělám vědu, ale měření nepodceňujte.
Měření je totiž základ úspěchu, špatně se změříte = střih vám nebude sedět.

DOPORUČENÍ: Měřte se před zrcadlem. Protože když se budete měřit sami, budete se různě natáčet, ohýbat a překrucovat, a tak se veškeré měření zdeformuje a bude tím pádem pro kočku. Před zrcadlem můžete zkontrolovat svůj rovný postoj. Případně požádejte někoho, aby vás podle návodu změřil.

 

Budeme potřebovat tyto rozměry:

OP-obvod pasu

měřte v místě, kde máte uvázanou šňůru. Umístění už jsem popsala výš. Prostě v místě, kde chcete mít pas sukně.

 

 

OS-obvod sedu

 

změřte přes nejširší místo. Ale pozor, každý máme jinou postavu. Někdo má tohle místo níž, někdo zase výš. Míru zjistíte posunováním metru nahoru a dolů. Na nejširší míře jste správně. Opět Vám vřele doporučuji, uvázat si v tom místě šňůru.

Například Markéta má nejširší obvod nahoře, přes břicho. Boky nemá nijak výrazné, zadek plochý a stehna celkem štíhlá.

Lenka je zcela jiný typ postavy. Břicho má ploché, naopak má vypouklý zadek a široká stehna. Takže její nejširší místo je o dobrých 15 cm níž než u Markéty. To hraje při konstrukci svou roli.

HB-hloubka boků

 

je vzdálenost mezi naměřeným pasem a naměřeným obvodem sedu. Tady přijdou vhod šňůry, které jste si uvázali. Měří se po boku od šňůry v pase ke šňůře na bocích. Je to důležitá míra. Ostatně jako všechny další. 

DS-délka sukně

 

změřte po boku délku od šňůry v pase k požadované délce sukně. Ať už pod zadek, nad koleno, nebo třeba až na zem.

Míry si postupně zapisujte,

 

budete k nim ještě připočítávat přídavky na volnost a potom je dělit na poloviny a čtvrtiny.

Vytvořte si na papír tabulku s mírami nebo použijte excelovou, kterou najdete v bonusech. Vložíte do ní naměřené míry a výpočty vám sama rovnou připraví.

 

Konstrukční míry jsou ty, které potřebujete při kreslení. V níže uvedené tabulce jsou pro názornost uvedené míry velikosti 38. Vy samozřejmě použijte ty své. Přídavky jsou taky jako příklad, vy si je udělejte tak, jak vám budou vyhovovat.

Tyhle přídavky mám pro sukni z nepružné látky, kterou nechcete mít příliš na tělo a zároveň nechcete, aby na vás plandala.

Upřednostňujete sukni volnější?

Uvedené míry jsou zase jen pro příklad. Přídavky na volnost pro pevný materiál mohou v takové, případě vypadat třeba takto:

 

Opačný případ je pro materiál, který dostatečně pruží

Měl by mít nejméně 4% elastického vlákna, například lycry, elastanu, nebo spandexu…Tady doporučuji naopak míry zmenšit. Samozřejmě si dosaďte svoje míry. Příklad zase vidíte v tabulce:

 

 

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest