Tvořím, tedy jsem

Online kurz-sukně

Začneme s vlastní konstrukcí

 

Budeme kreslit vždycky polovinu střihu. Vlevo bude polovina zadního dílu, vpravo polovina předního dílu.

Střih, který jsem zkonstruovala je na náhodné míry. Vy použijte samozřejmě  svoje míry. Tím pádem se může stát, že tvar vašeho střihu bude vypadat trochu jinak než ten můj. Každý máme trochu jinou postavu. Někdo má spíš větší boky a pozadí a k tomu štíhlý pas. Jiný má útlé boky a vosí pas. Někdo má boky rovnější a zadek plochý, ale má vyklenuté břicho. Proto si kreslíme svůj střih na míru, aby nám sukně perfektně padla. Nechceme, aby vypadala jako pytel brambor… Pro každou postavu se najde správné řešení. 

1. Změřte se podle návodu, míry si připravte nejlépe do tabulky, kterou najdete v bonusech.
2. Udělejte si místo na stole, nebo třeba na podlaze.
3. Připravte si všechny pomůcky, abyste nemuseli při kreslení nic hledat.
4. Uspěte děti, ztlumte telefon, vyhraďte si chvíli pro sebe.

Pusťte si video a kreslete spolu s ním. Po každém kroku si video zastavte a udělejte v praxi to, co jste právě viděli. Potom ho zase pusťte a pokračujte na další krok. Když budete potřebovat, vraťte si video zpátky, aby vám bylo všechno jasné. Červeně je označeno to, co právě kreslíte. No a kdo potřebuje, najde text dole pod videem.
Tak jde se na to!

Základní střih sukně

 

 1. U levého kraje papíru narýsujte svislou přímku, to bude zadní střed sukně
 2. Nahoře nakreslete k přímce kolmici, bude to pasová přímka
 3. Na svislou přímku naměřte shora od průsečíku tyto míry: hloubku sedu a délku sukně. V hloubce sedu i v délce sukně nakreslete další kolmice. Vznikne tedy vodorovná sedová a dolní přímka.
 4. Na sedové přímce, naměřte 2 x za sebou míru obvod sedu děleno 4. V těchto bodech spusťte kolmice, které budou rovnoběžné se zadním středem sukně. Prostřední kolmice bude tvořit boční šev sukně, kolmice vpravo bude přední střed sukně.

Výběry v pase

Nikdo nejsme podle pravítka a proto musíme vytvarovat boky. Teď je tedy chvíle na vyřešení vaší míry pasu. Protože kreslíme polovinu zadního a polovinu předního dílu, budeme pracovat s polovinou obvodu pasu. Takže odečtěte svou polovinu obvodu pasu od poloviny obvodu sedu, který máte na střihu. Dostanete míru, kterou budete vybírat v bočních švech a v záševcích.

 

Jestliže máte na střihu polovinu obvodu sedu například 49 cm a polovina vašeho pasu je 37 cm, rozdíl je tedy 49-37=12. 12 cm potřebujete odebrat na polovině zadního a předního dílu. Jak je rozdělíte?

 

Na bočních švech uberte z každé strany 3,5 cm. Celkem tedy 7 cm. Na tomhle místě vybírejte maximálně těch 7 cm. Víc už by dělalo na bocích neplechu. Vznikl by moc vypouklý oblouk. Můžete podle potřeby vybrat i míň. Jestli máte rovnou postavu a váš rozdíl mezi pasem a sedem je minimální, můžete vybrat třeba jen po 1 cm.

 

Na našem zkušebním střihu jsme z 12 cm ubrali 7 a tak nám zbývá vybrat ještě 5 cm. Budete tedy potřebovat 2 záševky. Jeden, ten zadní bude větší, 3 cm. Druhý, přední bude menší, vyberte 2 cm.

 

Tohle je jedna z možností, jak výběry rozdělit. Ale protože, jak už jsem zmiňovala, jsem každý jinak stavěný, Možná budete potřebovat vybrat v pase ještě víc. V takovém případě můžete na zadním díle udělat po dvou záševcích vedle sebe. Nechte mezi nimi mezeru cca 3 cm.

 

V opačném případě, tedy když nepotřebujete vybírat moc velkou míru, záševek na předním díle úplně vynechte. To doporučuji, protože na předním díle může trochu vrásnit. Dělám je tam jen když je to nutné. Podívejte se, jak na to v praxi. Na videu vidíte míry, které jsem uvedla jako příklad, Vy si samozřejmě spočítáte a použijete ty svoje.

 1. Na pasové přímce naznačte z obou stran prostřední, svislé čáry 3,5 cm. Jak už jsem si řekly, je to jen příklad. Vy naneste svoje míry.
 2. Odtud spojte každou stranu obloukem k sedové přímce. Tady vám pomůže tvarované krejčovské pravítko. Oblouk nesmí být příliš zakulacený, aby na těle nevypadal jako dračí hřbet.
 3. Nejdříve zakreslete záševek na zadní díl. Rozdělte na zadním díle sedovou přímku na poloviny a od poloviny vztyčte kolmici až k pasové přímce. To bude osa zadního záševku. Záševek bude dlouhý cca 8-10 cm
 4. Z každé strany osy záševku naměřte 1,5 cm a spojte pravítkem s naznačeným koncem záševku.
 5. Teď přejdeme k přednímu záševku. Od bočního oblouku předního dílu si na pasové přímce naměřte směrem ke středu dílu cca 8 cm. Z toho bodu spusťte kolmici k sedové přímce. Naměřte na ni konec záševku cca 8 cm.
 6. No a teď, stejně jako u zadního záševku naměřte z každé strany osy záševku polovinu určené míry, tedy v našem případě 1 cm. Spojte podle pravítka s koncem záševku.
 7. Pro kontrolu si ještě přeměřte, kolik má teď váš střih v pase.
 8. Protože tělo je tvarované, není podle pravítka, budeme ještě upravovat pasovou linii. Běžně se na předním díle snižuje uprostřed dílu pas. Někomu stačí o 1 cm, jestli ale máte větší břicho a plochý zadek, budete potřebovat podstřižení větší. Abychom to ale nepřehnali, doporučuji začít 1 cm a hlubší podstřih dořešit až při zkoušení sukně.
 9. Takže si nakreslete rovnoběžné snížení přední pasové přímky o 1 cm. Od středu cca 5-7 cm.
 10. Spojte obloukem až k bočnímu kraji.
 11. Tím se ale stane, že budete mít každou stranu záševku jinak dlouhou. Abychom to napravili, doměřte záševek tak, aby byly obě strany stejně dlouhé a oblouk plynule dokreslete. Poradím vám na to fintu. Až budete střih vystřihovat, složte a sešpendlete záševek, otočte ho směrem ke středu předního dílu a stříhejte přes složený. Budete ho mít nejenom stejně dlouhý, ale taky vám po ušití sukně nepotáhne a nebude vrásnit.

Můžete si gratulovat, právě jste zvládli základ sukně! 🙂

 

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest