Druhý ze tří jednoduchých, úpletových tipů-trikosvetr

10.23.2017 | Návody zdarma | 4 komentáře(ů)

Máte už svůj motanec? Nebo se na něj teprve chystáte? Mám pro vás tip na další hřejivý kousek do šatníku. A k motanci se skvěle hodí. Tudy prosím, račte. 

⇓⇓⇓

Udělejte si jednoduchý, nadčasový „trikosvetr“

 

 

 

Tentokrát výhradně z měkkého úpletu. Pružnost je tady podmínkou. Střih je tak jednoduchý, že ho zvládne každý. A ušitý ho máte taky cobydup. Posuďte sami. ?

Připraveni? Pozor, jedeme z kopce!

 

 

 

 

Nákresy jsou pro velikost M. Pokud jste narostli víc nebo míň, není problém udělat větší i menší velikost.

Stačí základní šířkovou míru (24 cm) zmenšit nebo zvětšit. Pro velikost S zmenšit na 22, pro L zvětšit na 26, pro XL zvětšit na 28, a tak dál, na každou další velikost o další 2 cm.

Kromě toho míru v podpaží (17 cm) ubrat nebo zvětšit na 16 cm pro velikost S, 18 cm pro L, 20 cm pro XL, atakdále, už to znáte. Postupujte o 1 cm na 1 velikost. A samozřejmě stejně i v dolní šířce rukávu, po 1 cm. 

Taky délku rukávu a délku svetru-trika si udělejte posle svojí libosti. Můžete mít klidně délku až pod sed, jako na obrázku. Krátká verze má délku 55 cm.

Je libo v delší verzi? Prosím, tady je. Dlouhý je 70 cm. A nemusí být jen ze „svetroviny“, klidně ho střihněte z tričkového úpletu, jednobarevného nebo i se vzorem.

 

Nakreslete si střih na papír, případně rovnou na látku. Záleží na vaší kuráži. 🙂

ÚPLETU spotřebujete asi 1,50 metru. Záleží na tom, jak dlouhý trikosvetr chcete a jestli ho budete stříhat po délce nebo po šířce. Předpokládám, že látka je široká nejméně 140 cm. Některé jsou i širší, to je vítáno.

 

Já jsem zvolila vodorovné žebrování a spotřebovala jsem 1,50 metru. Rukávy jsem v délce nastavila (a tím zároveň zakončila) odstřiženým pevným krajem. Ten je ostatně i v délce svetru. Ušetřila jsem tím práci se začišťováním délek.

Ne vždycky to ale jde tak udělat! Některé pevné kraje vypadají dost nevzhledně a taky pružnost nemusí být dostatečná.  Chce to vyzkoušet a podle toho se rozhodnout. Vždycky si ověřte, že látka pruží tak, aby vám stačila objemem na vaše míry. Abyste z toho neměli neplánovaně model na panenku.

 

Výstřih jsem zahnula a ušila dvojjehlou. To je jedno z možných řešení. Když nemáte takovou možnost, použijte užší patent, střižený ze stejného materiálu. Případně výstřih zahněte a ručně pečlivě přikřížkujte, aby zůstal pružný a zároveň nepustil oka.

POZOR, NA ŠITÍ ÚPLETU MUSÍTE POUŽÍT PRUŽNÝ STEH. JINAK VÁM TOTIŽ ŠITÍ POPRASKÁ.

No a je hotovo, ani to nic nebylo, co?

„Trikosvetr“ si můžete doplnit ušitým „motancem“ z minulého článku a máte variabilní verze pro teplejší i chladnější dny.

 

Přeji vám ať se dílo podaří. Napište mi nebo rovnou pošlete fotky. Příště přijde 3. díl, těšte se.

A jestli jste zapomněli , jaké zásady se dodržují při stříhání, stáhněte si zdarma e-book:

7 TIPŮ, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE STŘÍHAT VLASTNÍ MODEL

Pro ty, co se chtějí víc dozvědět o konstrukci střihu jsou tu

další ebooky

 

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest