Jednoduchý střih na letní šaty

5.13.2023 | Inspirace, Návody zdarma

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s vámi.

Jdeme rovnou na věc

 

Šaty jsou z tenkého úpletu. (Pokud vás to zajímá, gramáž je nejméně 220 g/m. Může být klidně i vyšší.) Tento střih se dá použít od velkosti XS až do L. Figurina je ve velikosti XS. Pro větší nositelku budou méně plandat. V podpaží mají objem 104 cm.  Potřebujete větší? Níž vám poradím vám, jak na to. Až seberu odvahu, vyfotím vám je i na sobě…

Potřebujete balící, nebo střihový papír. Případně perlan, podle toho, s čím raději pracujete. Přehněte si papír po délce na poloviny. Pro šaty potřebujete nejméně 90 cm dlouhý papír. Přehyb papíru využijete, bude tvořit střed dílu. Přední i zadní díl je zakreslený do jednoho obrázku. Postupujete stejně. Střih nakreslíte snadno, sledujte obrázky.

Nakreslíme si přední a zadní díl

 

 • Využijte přehyb papíru (bude to střed dílu) a shora postupně naměřte všechny uvedené míry, jednu po druhé. Všechny měřte z horního bodu.
 • Ke každé si nakreslete kolmici na svislý kraj (přehyb) papíru.
 • Na tyto kolmice, naměřte vodorovné míry a spojte naměřené body podle obrázku.
 • Zkosená přímka v horní části je rameno. Vznikne spojením bodů na 1. horní a 2. vodorovné čáře. Na ni potom naměřte 8 cm
 • V dolní části zase pěkně podle obrázku. Začínáte kapsou. Dál spojte od délky k označenému bodu na 2. kolmici od spoda a napojte obloučkem ke konci kapsy. Je to proto, aby se kapsa lépe přišívala.

A TEĎ TA VĚTŠÍ VELIKOST

Pro ni upravíme některé míry. Šaty budou v mít podpaží objem 112 cm.

 

 1. Shora dolů místo 22,5 naměřte 23,5
 2. Teď upravíme vodorovné míry:
 3. Místo 14 naměřte 14,5
 4. Místo 20 naměřte 21
 5. Místo 8 naměřte 9
 6. Místo 26 naměřte 28
 7. Místo 28 naměřte 30
 8. Místo 27,5 naměřte 29,5
 9. A nakonec místo 22 naměřte 24

 

 

 

 

 • zakreslete zadní průkrčník plynulým obloukem podle obrázku-černá barva
 • zakreslete přední průkrčník podle obrázku-zelená barva
 • Zadní průramek-černá barva-se dotýká svislé čáry přibližně v naznačené polovině.
 • Rameno už máte připravené, pro oba díly stejné, široké 8 cm.
 • Přední průramek-zelená barva-je vykrojený víc. Ještě o 1 cm hlubší oblouk.
 • Dál už pokračujte stejně pro přední i zadní díl. Od průramku ke kapse obloukem, vykrojeným o  2,5 cm. Pod ním bude začínat kapsa. A od kapsy už máte nakresleno.
 • Teď vystřihněte obě vrstvy střihu spolu najednou. Rozstřihněte střih po přehybu. Budete mít 2 stejné díly. Dovystřihněte přední díl podle zeleně naznačených oblouků průkrčníku a průramku.
 • Přední a zadní díly máte připravené.

Samozřejmě postup platí stejně pro i větší velikost

Pokračujeme rukávem

 

 • Znovu si přeložte papír, abyste mohli využít přehyb. Tenhle jednoduchý rukáv bude na obou polovinách stejný.
 • Shora dolů si zase na přehyb naměřte z jednoho bodu směrem dolů naznačené míry, jednu po druhé.
 • Od naměřených bodů opět nakreslete kolmice. Na dolní kolmici naměřte 17,5 cm. Na druhé od spoda naměřte 19 cm.
 • Teď spojte bod na dolní kolmici s bodem na druhé kolmici od spoda. A ten potom spojte s horním bodem na přehybu papíru, od kterého jste měřili svislé míry. Sledujte obrázek.
 • Rozdělte si vzniklou šikminu na třetiny a od nich naměřte kolmo nahoru 1,75 cm a 0,5 cm podle na obrázku.
 • Nakreslete rukávovou hlavici plynulým obloukem, spojením bodů shora přes 1,75 a 0,5 až k bodu na druhé kolmici od spoda. Pozor, abyste nahoře po rozložení papíru neměli ostrou špičku. Hlavice musí být oblá.
 • Můžete pro kontrolu přeměřit, jestli rukávová hlacice odpovídá průramku na šatech. Kdyby ne, zkontrolujte, kde jste udělali chybu.
 • Vystřihněte složený papír a po rozložení ještě zkontrolujte a dolaďte tvar hlavice.

Pro větší velikost použijte tyto míry:

 1. Místo 19 naměřte 20,5
 2. Místo 17,5 naměřte 19
 3. Další postup je stejný

Nakonec ještě kapsa

 

 • Nakreslete svislou čáru
 • Shora na ni naměřte z jednoho bodu 13 a dál 18 cm
 • Od obou bodů nakreslete kolmice
 • Na 1. z nich naměřte 13,5 cm
 • Podle obrázku vykreslete tvar kapsového váčku.
 • Stříhají se celkem 4 kusy

Kapsa bude stejná pro obě velikosti

Střih je bez přídavků na švy

 

Takže je potřeba při stříhání látky přidat na šití. Jestli budete šít overlockem, stačí vám přidat cca 7 mm. Podle toho, jak široký máte steh.

Pro jiné způsoby šití přidejte podle svých možností. Jen pro pořádek připomínám, úplety se šijí pružným stehem.

 

Jak na šití

 

Nejdříve si přišijte kapsové váčky, potom sešívejte ramenní a boční švy.

Moje šaty jsou poněkud neformálně (ale zárověň v souladu se současným trendem) u krku a v délkách jen ustřižené a nezačištěné. Úpletový materiál se sám trochu zaroluje a vytváří nedbalý vzhled.

Jestli ale nechcete působit nedbale, přidejte si na zahnutí 1 cm a prošijte výstřih i délky buď dvojjehlou, nebo nějakým dalším pružným způsobem.  V takovém případě přidejte i k délce rukávu 1 cm a k délce šatů spíš 2 až 3 cm

Další možnost začištění průkrčníku je například předšití úzkým patentem, střiženým s téhož materiálu. Ustřihněte si proužek přes sloupek úpletu, široký cca 2,5 cm. Změřte si na střihu míru průkrčníku a proužek udělejte o 10 procent kratší. Složte a sežehlete proužek po délce na polovinu. Sešijte ho kratší stranou k sobě. Předšijte z lícu proužek na průkrčník. Proužek je menší, musí se natáhnout. Rozdělte si tedy průkrčník i proužek na čtvrtiny a v nich je k sobě sešpendlete. Tak docílíte stejnoměrného zatažení patentu. Sešijte pružným stehem (overlockem) a šev obraťte do rubu. Potom šev ještě prošijte z lícu; šijte po průkrčníku, nikolivěk po proužku, například dvojjehlou.

 

Další tipy, jak si poradit se stříháním najdete v mém e-booku zdarma. Možná ho ještě nemáte. V takovém případě si ho stáhněte tady:

 

Ebook zdarma

Zajímá vás, co všechno pro vás mám? Klikněte sem.

 

 

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Co provedl covid s naším šatníkem?

Co provedl covid s naším šatníkem?

 Všimli jste si těch změn? Nemyslím jen fešácké roušky a respirátory, ve kterých není vidět, s kým vlastně mluvíte. A zdá se, že po ulicích běhají...

Nenechte se otrávit

Nenechte se otrávit

Tak nám situace kolem covidu pěkně houstne. Nemocní přibývají. Počasí je jak na houpačce, většinou ubrečené. Mnozí z nás jsou nuceně doma izolovaní. Veškerý kulturně společenský život je v háji, po sportu je veta. Z rodičů se stali nedobrovolně učitelé a řada…

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest