Jana Liscová

Expertka na oděvní střihy

Učím lidi nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů. A to i bez předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, nebo videích, takže to zvládne i začátečník. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model.

Chci pomoci vám, které jste taky nadšené do tvorby vlastních modelů, ale nevíte si tak úplně rady s tím, jak je dobře nastříhat. Jestli rády šijete, ale ustřihnout si „modýlek“ je pro vás málem noční můra a chcete vědět jak na to, jste na té správné adrese. Chcete proniknout do konstrukce střihů? Naučím vás to.

Co umím

  • Modelování oblečení je moje profese i vášeň.
  • Kreslím střihy konfekční i na míru, stříhám a modeluji.
  • S českými návrhářkami už přes 20 let pravidelně chystám módní přehlídky.
  • Zabývám se zakázkou pro známé i neznámé osobnosti.
  • Připravuji podklady pro modely do sezónních autorských přehlídek.
  • Není pro mě problém složité věci správně nastříhat.

Čím to začalo

Začátky ovšem byly úsměvné a většinou trnité. Je to už dávno, co jsem jako malá holka ráda šila na panenky. Když v dětském loutkovém divadle, které mě a mé sestře přinesl Ježíšek, chyběla nějaká postava, prostě jsem ji „dotvořila“ z odstřižků a z čeho se dalo.

Také jsem si po návštěvě baletního představení v Národním divadle pořídila baletní sukni „samou krajku“ z babiččina kombiné.

 

Potom jsem „spíchla“ z odložených brokátových šatů princeznovskou róbu pro svou mladší sestru no a dál už jsem se pustila do tvorby „vlastních „modelů“. Jak to vypadalo asi nemusím líčit, ale v mých očích to bylo úžasné. A radost z vlastnoručních výrobků byla ohromná.

Rodiče i další svědci téhle mojí činnosti se ale většinou váleli smíchy. O tom, jak se má co dělat jsem samozřejmě neměla páru.

A tak mým výtvorům chyběly základní potřebné vlastnosti – heslo hlavně kdyžtodržípohromadě!

Nejasně jsem tušila, že stříhat je potřeba podle střihu, o jehož úpravě, natož přípravě, jsem neměla ani mlhavou představu.

 

 Jak to pokračovalo

Volba střední školy byla pro mě jasná, Střední průmyslová škola oděvní. Tam se za čtyři roky někdy trochu bolestivě obrousily hrany a dostalo se mi patřičných znalostí, zejména o konstrukci střihu a modelování…

Zápal pro oděvní tvorbu rostl a sílil o to víc, když jsme s modelářským kroužkem vytvářeli školní přehlídky. Navštěvovali a se zatajeným dechem sledovali autorské přehlídky mladých studentů z UMPRUM.

 

A pak se to stalo. Po pár letech, kdy už jsem sama učila v kurzech, přišla nabídka. 

Pracovat pro módní salón jedné ze zmíněných oděvních výtvarnic.

Její přehlídky jsem chodila hltat už od školy! Byl to splněný sen, obrovské nadšení i škola hrou.

A tak už přes 20 let kreslím střihy, stříhám modeluji, spolupracuji s návrháři a stále se učím nové věci.

zajímá vás

Na čem jsem dosud pracovala?

Kromě vlastních projektů jsem se podílela na vytváření a stupňování střihů pro:
E. daniely, Bohemia Sourcing, Jakuba Polanku, ICEICEBABY, Nymburské krejčovství, Taizu, Kláru Nademlýnskou, M. mode a další.

Dlouhodobě jsem spolupracovala a nadáe spolupracuji s návrhářkou Danielou Flejšarovou a Evou Janouškovou na realizaci oblečení pro Magdalenu Koženou, Livii Klausovou, Petru Janů, Marii Rottrovou, Petru Buzkovou, Chantal Poullain a řadu dalších osobností.

Přípravovala jsem střihovou dokumentaci pro E.daniely na několik ročníků MISS ČR, kolekci pro Alenu Šeredovou na MISS WORLD, korporátní oblečení pro Benzinu, Mercedes, hotelový komplex Velaa na Maledivech, oblečení pro hostesky na světové výstavě v Milaně a řadu dalších projektů.
Ve spolupráci s E.daniely jsem se podílela na realizaci střihové dokumentace na nástupové oblečení pro národní olympijský tým na OH v Londýně a v Rio de Janeiru.

Co pro vás mohu udělat

Tvořím, tedy jsem – uzavřená skupina

Jestli máte chuť přidat se do uzavřené skupiny na Facebooku, kde můžete probrat svoje zkušenosti nebo dotazy s dalšími, podobně naladěnými lidmi, přihlaste se tady: Uzavřená skupina Tvořím, tedy jsem

Newsletter

Novinky, tipy a triky na váš email

Máte nějaký dotaz?

Napište mi. Začněme spolupracovat.

Copyright © 2023 Jana Liscová

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest