
O co že se jedná? O jednoduchou, nadčasovou, oblíbenou, (chce se skoro říct „lehkou, přenosnou, omyvatelnou, nealergickou“ prostě skvělou kolovou sukni. Můžete se v ní pochlubit půvabnými nožkami. Nebo ji ušijte pro svou holčičku, bude se jí krásně točit. Využijete ji v létě na každodenní nošení, ale i jindy, při společenských příležitostech, třeba na svatbu.

Takhle vypadá v delší verzi
To když chcete nožky spíš přikrýt …

Pro vytvoření střihu na kolovku potřebujete změřit jen 2 rozměry
A to obvod pasu a délku sukně. Pak přijde na řadu opáčko z geometrie a díky němu získáte 3. rozměr. Tím je poloměr kružnice.
Ale zůstaňte v klidu, není nutné probírat dětem penály a hledat kružítko. Vystačíte si s krejčovským centimetrem a tužkou.

Postup je následující:
Vypočítejte si poloměr kružnice r podle vzorce r = OP: 6,28; při čemž OP je obvod pasu, zvětšený o přídavek na švy sukně. To znamená minimálně 1 + 1 cm.
Máte obvod pasu například 76 cm? Přidejte tedy celkem 2 cm na švy, dostanete 78 cm a tento součet vydělte číslem 6,28. Výsledek je 12,42 cm; tedy zaokrouhleně 12,5 cm. To je poloměr pasu k vaší kolové sukni, už s přidanými švy.
Teď vezměte čtverec střihového nebo třeba balícího papíru, a poskládejte ho na čtvrtky. Od vnitřního rohu naměřte a nakreslete čtvrt kružnice o poloměru, který jste si spočítali. Pro kontrolu si nakreslenou kružnici přeměřte na stojato položeným krejčovským metrem. Měla by mít 1/4 z požadovaného obvodu pasu (tedy ze 78 cm).
Od stejného bodu nakreslete další čtvrt kružnice, vzdálenou od té 1. na délku sukně. Například: poloměr k pasu r máte 12,5 cm, přičtěte délku sukně ds 52 cm, sečteno a podtrženo, poloměr k délce sukně bude r + ds =64,5 cm.


Vystřihněte si kruh z papíru, a položte na látku. Šev si umístěte svisle po niti (osnově) látky. To proto, aby se vám dobře šil, nekroutil a nevytahoval a taky abyste do něj pohodlně vsadili zip. Při stříhání z látky nezapomeňte přidat v pase 1 cm na všití do pásku a v délce na začištění.

Teď jeden fígl
Jestli je vaše látka splývavá, padavá, těžká, prostě se propadá, poskládejte si ji pečlivě na čtvrtky tak, jako předtím papír. POTOM ZATÁHNĚTE ZA ROH A NECHTE JI, AŤ SE PRONESE. Teprve pak na ni dejte na čtvrtky poskládaný střih, anebo kreslete rovnou na látku. Není to žádná věda. Jen nezapomeňte na pravidlo: 2 x měř a jednou řež.
Látka se totiž v místech, kde je šikmá vytahuje a propadá, ale na místě, kde je rovná drží. Potom je v šikmém místě délka o dost delší. Tím tomu částečně předejdete.

U pevnějších a trčivějších materiálů, jako je třeba plátno tohle není potřeba. Tam k propadům moc nedochází.
Sukně se nevejde do šíře látky
Když zvolíte delší variantu sukně, nebo sukni nařasenou v pase, může se stát, že se se střihem nevejdete do látky. Potom je snadná pomoc. Udělejte sukni se dvěma švy a umístěte je na boky. Střihněte si 2 půlkola, ta už se do látky vejdou. A problém je vyřešen. Navíc to má tu výhodu, že můžete do bočních švů všít kapsy. Kdo je kapsový, ten to jistě ocení.

Co s pasem?
Nejjednodušší řešení je našít na sukni vysokou gumu.
Dá se koupit v různých barvách i provedeních. Zkuste například galanterii Stoklasa. V takovém případě je ale potřeba počítat s tím, že sukně bude bez zapínání, a tedy musí být v pase dostatečně velká, aby se dala obléct. Vystřižený pas do jisté míry v šikmině povolí, ale stejně je potřeba obvod dostatečně zvětšit. Jestli ovšem použijete pružný materiál, jste z toho venku.
Další možnost je všít sukni do pásku.
Pásek stříhejte dvojitý, podlepte si ho vlizelinem. Například když chcete pásek vysoký 5 cm, střihněte ho 5 + 1 cm a to celé 2 x, tedy dohromady 12 cm.
Délka pásku bude váš požadovaný obvod pasu s přidáním na švy. Buď můžete všít zip až nahoru do pásku, potom stříhejte délku: obvod pasu + min. 2 cm na švy; pásek bude jenom k sobě. Nebo pásek bude mít přepnutí, potom přidejte 2 až 3 cm na přepnutí a ještě min. 2 cm na švy.
A teď druhý fígl
Než budete začišťovat délku, nechte sukni alespoň den viset. Vazba šikmo pověšená bude ještě pracovat a pronášet se. Ušetřete si práci a dejte jí čas.

Tohle je tedy základ kolové sukně, chcete vědět víc?
Existují ještě další možnosti a varianty. Jestli vás zajímají,klikněte na odkaz a zjistěte víc:
Usnadněte si práci
Vyhněte se patáliím při stříhání a stáhněte si zdarma e-book: 7 tipů které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model. Najdete v něm spoustu užitečných rad a fint, jak zvládnout stříhání bez ztráty květinky a nervů
Jestli chcete probrat svoje dotazy a nejasnosti, vyměnit si zkušenosti anebo se pochlubit svojí tvorbou, přidejte se do uzavřené facebookové skupiny „TVOŘÍM, TEDY JSEM“. Je tam prostor na řešení „zapeklitých problémů“ s tvořením našich modýlků; na inspiraci a taky prostě na pokec, se stejně potrefenými lidmi. Můžete se poradit s dalšími tvořivci a načerpat zkušenosti i elán.
Tak to zkuste a přidejte se k lidem, naladěným na stejnou, tvořivou vlnu. A kdyby vás to nebavilo, tak se prostě odhlaste a je to. Vstup do skupiny najdete tady:

Modelářka, konstruhttps://janaliscova.cz/ebook-zdarma/ktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití.
Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model, Jak nakreslit střih na míru v 10 krocích, Jak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle.
Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model.
Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>