Něco pro mrňata, třeba baggy

9.10.2018 | Návody zdarma

Mohly by se hodit

 

Taky máte pocit, že dětských tepláčků není nikdy dost? Při všech hrách, běhání a skákání, závodění a válení se prostě užijí. A co si je tak ušít sami? Že nemáte střih? Ale já ano, připravila jsem ho pro vás. Nakreslete si ho podle návodu.  

Střih je pro pružný, úpletový materiál

Nešijte podle něj z pevné látky, byla by to marná snaha. A pozor, šijte pružným stehem. Tedy buď overlockem nebo cikcakem. Popřípadě na rovnostehu pružnou nití nebo aspoň drobným, hustým stehem. Jinak vám totiž šití co? No popraská…

 

Dole na obrázku je nakreslený ve velikosti 98-104, potřebujete jinou? Žádný problém. Systém konstrukce je stejný, mění se jen míry. Vyberte si velikost a stáhněte zadarmo návod ve formátu PDF.

NÁVOD NA STŘIH KE STAŽENÍ:

VEL. 74-80

VEL. 86-92

VEL.98-104

VEL. 110-116

VEL. 122-126

 

Začněte svislou osou, na kterou udělejte 5 kolmic podle nákresu. Na levém obrázku jsou délkové míry, měřené shora z jednoho bodu.

Na pravém obrázku je na předním díle přidaná přímka o 1,5 cm níž než pasová a přidaná přímka mezi pasovou a sedovou. Na zadním díle je naopak pasová linka zvýšená o 2 cm a opět přidaná přímka mezi pasovou a sedovou. Dál ještě jedna krátká pod sedovou. Teď máme hotovou síť, do které zakreslíme obrys.

Teď budeme nanášet šířkové míry. Měříme vždycky od svislé osy. Spojíme podle pravítka jednotlivé body, jak vidíte na levém obrázku.

Protože takhle by byl střih poněkud kostrbatý, zaoblením mu dodáme švih.  Prohnutí udělejte cca o míru, kterou uvádím na pravém obrázku.

 

 

 

 

 

DÉLKA

Tak tvar střihu bychom měli. V délce je přidáno na tunýlek (2 cm). Já jsem vyřešila délku tak, že jsem přidala ještě jednou 2 cm a ohrnula 2 x 2 cm do lícu. Ohrnutí jsem proštepovala na švu a z boku nohavice. Vypadá drsňácky a bude se tam nejspíš držet písek a tak podobně. (No a co?)

 

PAS

Pas můžete vyřešit buď tunýlkem, na ten musíte ještě přidat, nebo, a to doporučuji spíš, přišitým patentem. Patent může být buď z materiálu, ze kterého jsou tepláčky nebo raději třeba z žebrového úpletu.  Výška patentu od 4 do 10 cm (stříháte 2x tolik). Objem záleží na pružnosti materiálu, musí jím projít zadeček (možná i plenka) vyzkoušejte si na svém modelu. Na dotažení do patentu můžete vložit tkanici, gumu nebo obojí. Na fotce je patent stříhaný 20, přehnutý tedy 10. Objem pro vel. 98-104 má 46 cm a stejně dlouhá je i guma.

 

KAPSY

Do tepláčků se budou hodit kapsy. Ať už naštepované, nebo prostřižené. Záleží na vaší zručnosti a vkusu. Tvar naštepované (odborně nakládané) kapsy může být rozmanitý. Prostřižená kapsa by měla být kousek pod pasem (cca 2,5) a kousek od svislé osy do PD (cca 2,5). Dlouhá 10 až 12 cm. Může být i mírně šikmo. Potom ji nahoře odkloňte od svislé osy cca o 7,5 cm.

Kapsový váček ve tvaru kapky by mohl být cca 16 cm vysoký a cca 10 – 12 cm široký. Záleží na ručičce, která do něj bude sahat.

 

Na obrázku níž, vidíte, kam se dá kapsa umístit. Nakládaná kapsa může být jak vepředu, tak vzadu. Nejlépe vepředu prostřižená a vzadu nakládaná. Velikost záleží na velikosti tepláčků a taky na tom, kolik pokladů se do ní musí nacpat.

 

 

 

A máme hotovo. Teď jen nastřihnout, sednout ke stroji a tepláčky spíchnout. Tak ať se dílo podaří!

A kdybyste potřebovali osvěžit zásady stříhání, stáhněte si ZDARMA e-book: „7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model“. 

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest