Vážené a milé dámy,

situace se komplikuje a na krizi je nejlepší prostě něco dělat. A to něco může být například šití roušek. Vím, že návodů je všude plno a i já jsem pro vás jeden připravila a otestovala. Je to s prominutím „náhubkový typ“. (Vím, vypadá spíš jako podprsenkový košíček.)

 

Je ušitý ze 100% bavlny, docela husté tkaniny. To proto, aby se dal prát, vyvářet a žehlit na nejvyšší teplotu a přesto se nespekl a nezkroutil, prostě vydržel.

 

Tak tedy jak na to:

 

Střih jsem nakreslila v měřítku. Podle obrázku ho můžete nakreslit třeba na čtverečkovaný papír. Nebo si prostě nakreslete na papír čtverec široký 15,5 cm a vysoký 15 cm.

Do něj podle kresby naneste pomocné body podle uvedených rozměrů a potom body spojte tak, jak to vidíte na obrázku.

Z obdélníku na levé straně bude tunýlek na protažení gumy. Špičatější část nahoře je na nos, dolní tedy logicky pro bradu.

Na obrázku níž je rouška okotovaná pro děti cca 4-8 let

Jak roušku nastříhat?

 

Bude dvojitá, takže díl, který jste si vytvořili potřebujete ustřihnout 4x.

Nakreslete ho na látku a kromě už přidaného tunýlku si dokola přidejte 0,5 cm na sešití. Nepřidávejte víc, špatně by se vám rouška obracela do lícu.

A jak ji ušít?

 

  1. Nejdříve sešijte k sobě vždy 2 díly v oblouku. Švy zahněte k jedné straně a vyštepujte.
  2. Potom složte vrchní a vnitřní díl roušky lícem na líc k sobě. Sešijte dlouhé strany-nahoře a dole. (Nad nosem i pod bradou) Oba konce, kde je přidáno na tunýlek nechte volné.
  3. Těmi otočte roušku do lícu.
  4. Urovnejte odšité švy, vymněte hrany a proštepujte je v kraji.
  5. Zahněte tunýlky 2 x ; nejdříve 0,5 cm a potom 1,5 cm.  Zažehlete je, budou se líp šít a prošijte je.
  6. Teď už zbývá jenom provléct tunýlkem gumu. Já jsem použila, co jsem doma našla. Prádlovou gumu, širokou 0,5 cm a stačilo mi 24 cm na obě uši. To je samozřejmě individuální, je nutné vyzkoušet, aby vás rouška neškrtila, nebo naopak nepadala. Guma může být klidně třeba klobouková, nebo kulatá, nebo najdete doma jinou pružnou možnost. Třeba proužek z úpletu.

 

Takhle vypadá zevnitř

 

 

A takhle z lícu

 

A takhle převelice sluší

468
Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest