Někdo má 3, někdo žádný. A jak jste na tom vy?

10.8.2017 | Návody zdarma

Taky vás otravuje, jaká se udělala, vlezlá zima? Dorazila na můj vkus dost brzy, do dobíhajících letních dovolených. Spoustu lidí s ní smiřují koše hub, které se dají najít v přelidněných, ale krásně barevných lesích. A dětem usnadní návrat do školních lavic.

 

No ale co s tou zimou?

 

Co takhle hřejivý, příjemný „šálomotanec“? Ušitý třeba z měkkého úpletu, skvěle zahalující krk a část ramen. No a pro děti je ideálním řešením, nerozmotá se jim a nespadne. Navíc vypadá cool!

Ušitý ho máte raz-dva. Stačí koupit tu správnou látku. A maminka se svou ratolestí mohou mít stejný.

 

Tak honem, jdeme na to

 

Budete potřebovat měkkou tkaninu nebo úplet. 

Motanec na obrázku je stříhaný 55 cm na výšku a 140 cm po obvodu. Hotová výška je tedy 26 cm.

Pro děti Vám stačí 40 až 60 cm na výšku a na šířku 90 až 100 cm.

Jestli budete stříhat přes šířku tkaniny-nebo přes sloupek pleteniny,bude vám stačit 2x výška motance. Pro dospěláckou verzi tedy 55 až 140 cm látky. Záleží na tloušťce materiálu a na tom, jak moc velký a huňatý motanec chcete.

V případě, že stříháte z pleteniny a chcete ji mít po sloupku, vejdou se vám do 140 cm látky 2 dospělácké motance.

Předpokládám, že látka je široká nejméně 140 cm.  Takže na každý zbyde 70 cm. Po sešití tedy 34 cm výška. Některé úplety jsou i širší.

A teď k samotnému šití

 

POZOR, JESTLI ŠIJETE Z ÚPLETU, MUSÍTE POUŽÍT PRUŽNÝ STEH. JINAK VÁM TOTIŽ ŠITÍ POPRASKÁ.

Nejdřív sešijte motanec po dlouhé straně, ušijte prostě trubku. Jestli nevlastníte overlock, šijte cikcak stehem, který má každý hobby stroj. Jen opatrně, abyste šev moc neroztáhli. Tkaninu můžete šít normálním, rovným stehem.

No a teď rouru obraťte do lícu, složte k sobě lícem na líc její konce a sešijte je k sobě dokola. Jen vynechte pár centimetrů na obrácení švu do lícu a ten došijte skrytě z lícu.

Já jsem tenhle šev sešila ručně u televize. Není tam už potřeba zvláštní pružnost, neroztáhne se a zůstane měkký.

 

No, a to je celé. Jednoduché, jak facka, co?

 

 

Takhle vypadá z tkaniny s pomačkaným efektem

 

 

Ještě mám pro vás jednu variantu pro malého parádníka nebo malou parádnici

 

Nákrčník není zamotávací, je to jen pružná roura, zakončená pružným plyšem. Tady je nutné použít úplet, aby se dal pohodlně oblékat. Rozměry jsou 30 na výšku a dokola stačí 50 cm. Plyše vám stačí na výšku tak 10 cm.

Tak to vyzkoušejte, a užijte si barevný podzim.

A jestli jste zapomněli, jaké zásady se dodržují při stříhání, stáhněte si zdarma e-book:

7 TIPŮ, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE STŘÍHAT VLASTNÍ MODEL

 

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest