Top s volánem, další ze seriálu střihů

6.28.2020 | Návody zdarma

Léto sice sotva začalo, ale už pěkně připaluje. Aby nás nezaskočilo nepřipravené, vytvořila jsem pro vás zbrusu nový střih na top s volánem. Popravdě můžete tenhle střih využít i na společenské účely. A když ho dostatečně prodloužíte, může sloužit taky jako šaty.

Vyzkoušela jsem ho z mírně splývavé tkaniny, ale dal by se udělat i z úpletu.

Tkaninu jsem stříhala šikmo. Jednak tím dosáhnete lepšího vzhledu, a jednak taky pružnosti. Tím pádem je velikost topu variabilnější.

Z úpletu stříhejte rovně, po sloupku. (Kdo neví, jak tomu má rozumět, nechť si přečte e-book: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model.)

Nedoporučuji příliš tuhou látku. V bílé, trčivé látce byste vypadali trochu jako šlehačkový dort. Čím padavější materiál použijete, tím méně bude volán trčet.

A jak na to? Podívejte se na nákres

Na obrázku je polovina zadního a polovina předního dílu. Stříhat budete samozřejmě obě poloviny. Také kruhové volány stříhejte 2 a pochopitelně to platí i o ramínkách. Ta doporučuji ustřihnout vcelku, abyste nemuseli 2x obracet do lícu.

POZOR: K PŘEDNÍMU A ZADNÍMU DÍLU PŘIDEJTE NA ŠVY

A teď ke konstrukci

Střih je vel L-M.

Nakreslete 2 stejné obdélníky, šíře 23, výška 50 cm.

Zadní díl bude vlevo

  • Shora naměřte dolů 10 cm a udělejte rovnoběžku.
  • Nahoře naměřte zleva 14 cm, tam bude zadní výstřih.
  • Zadní průramek nakreslíte spojením bodů podle pravítka a mírným zaoblením o 1 cm. Viz obrázek.
  • V délce rozšiřte díl na 30 cm.
  • Od průramku dolů naměřte 10 cm a spojte pravítkem k délce. Zlom lehce zaoblete.
  • V délce taky obloukem trochu uberte vzniklou špičku. Cca o 1 cm.

A teď přední díl, pochopitelně vpravo

  • Začátek je stejný, jako u zadního dílu. Nejdřív v obdélníku nakreslete rovnoběžku 10 cm pod horní přímkou.
  • Nahoře opět naměřte tentokrát od pravého kraje 14 cm a stejně jako na ZD, nakreslete přední průramek. Tady bude oblouk prohnutý o 1,5 cm.
  • A teď, pozor změna, přední výstřih bude sahat 2,5 cm nad rovnoběžku. Bude tedy výš než průramek. Spojte body pravítkem a dokreslete oblouk s prohnutím o cca 1,5 cm.
  • Bok i délka se kreslí stejně, jako na zadním díle.

Volány jsou 2 kruhy

Poloměr vnitřní kružnice je 8,5 cm, poloměr vnější je 8,5+14=22,5 cm. Kruhy se na jednom místě (nejlépe po niti) rozstřihnou. Rozstřižení přijde na ramena. Můžete ho buď sešít, nebo nechat, jako rozparky, případně třeba zavazovat šňůrkou. Na kruhy už nemusíte přidávat švové přídavky, je s nimi počítáno ve střihu. Ve výstřihu 1 cm, na zahnutí rozparků (0,5+0,5 cm), případně sešití taky 1 cm.

Ramínka

Stříhejte 2 rovné pruhy, široké 4 a dlouhé cca 25 cm. Já mám čistou délku ramínka 22 cm, ale to je samozřejmě individuální. Pruh podélně složte a sešijte, hotové ramínko bude široké 1 cm. Můžete ho třeba udělat širší, nebo užší, jak je ctěná libost. Pro užší, špagetová ramínka doporučuji stříhat šikmo. (úhel 45°)

 

Já jsem volán předšila rubem na rub těla, otočila do lícu a proštepovala. Část volánu, která visí ve vzduchu přes ramena jsem začistila úzkou obrubou. Stejně tak ho můžete třeba položit na líc a celý olemovat úzkým proužkem kolem dokola i přes ramena.

Asi vás bude zajímat spotřeba

Na celý top i s volány jsem spotřebovala 1,10 m látky, široké 1,40 m. Jestli budete chtít delší verzi, budete si muset střih položit a změřit spotřebu.

Tak vzhůru do toho! Já jsem to učinila za 2 hodiny, co vy?

Napište mi, jak jste si vedly.

Ještě přidávám odkazy na zmiňovaný e-book zdarma: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model

A jestli ještě nemáte e-book Jak upravit koupený střih na svou postavu, nebo e-book Jak nakreslit střih na míru v 10 krocích; spolu se všemi dalšími e-booky najdete na stránce: Ebooky

Dál vás zvu do FB uzavřené skupiny Tvořím, tedy jsem. Najdete tam další nadšence, se kterými můžete probrat záležitosti kolem stříhání i šití. Načerpat inspiraci, poradit se, případně pochlubit vlastní tvorbou.

A to už je ode mne všechno. Tak ať se vám daří!

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest