Jak se dělá módní přehlídka aneb když klacky, tak pod nohy

11.23.2016 | Inspirace

Už jste byli letos na nějaké módní přehlídce? A tušíte, jak taková přehlídka vlastně vzniká?

Prozradím vám to

 

Návrhář prostě usedne za stůl, nalije si kávu nebo sklenku vína, dá si nohy nahoru a hodí na papír senzační kolekci, úplně nového střihu. Potom přes internet objedná vysněné materiály, které do druhého dne přijdou. Stejné je to i s veškerými doplňky, jako jsou knoflíky, patenty, spony, punčochy, šály, klobouky a čepice. A samozřejmě i šperky a boty.

Potom vrazí návrhy do dílny, kde se jich chopí modeláři, kteří vytvoří střihy. Střihači to ihned střihnou a předají krejčím. Krejčové se s prací popasují, a během dvou týdnů je hotovo.

No a dál ještě „pár drobností“, jako vybrat, domluvit a zaplatit místo konání, zařídit modelky, kadeřníky, vizážisty, zpěvačku a výběr hudby, choreografa, osvětlovače a zvukaře.

Umělecký fotograf to vyblejskne a v tiskárně vytisknou katalogy a plakáty.

Teď už ale fakt zbývá jen pár maličkostí, jako pozvánky, případně občerstvení. Také lidi, kteří se o to všechno na místě postarají a připraví sál a scénu a vše, co je třeba. Popřípadě sponzory a jejich prezentaci. No a je to doma, přehlídka může začít…

 

A teď vážně,

 

Tak takhle bychom si to taky představovali. V praxi se podzimní přehlídka, začíná připravovat už od léta. Není nad to, zkoušet vlněné pláště a prošívané kabátky hezky v teple, když je venku tak kolem 30°celsia. To abyste udržovali provozní teplotu a nevypadli z tempa.

 

 

Také ti, s kterými zrovna potřebujete spolupracovat, bývají právě tou dobou na druhé straně Zeměkoule. A v dílně zbyde jeden člověk, protože někteří mají dovolenou a ten, co má být v práci, si zrovna zlomil nohu na kole.

Materiál, který je naprosto přesný, bohužel není a ani nebude a podobné je to i s doplňky. Ty boty, co se vám tolik líbí k řadě modelů, nemají ve správných velikostech.

 

 

Jde do tuhého

 

Den před přehlídkou zjistíte, že do kolekce nutně potřebujete ještě několik dalších věcí, a tak se prostě došijí. Jo a taky jedna modelka onemocněla, tak rychle sháníte náhradu.

 

 

No a potom přijde den D a šílenství může vypuknout. Od dopoledne se balí a stěhují modely, boty, doplňky, koberce, rozložená scéna, katalogy, plakáty a spousta dalších věcí na místo konání.

 Tam je třeba vše vynosit, vybalit, rozdělit, postavit. Modelky zkoušejí choreografii, kadeřníci češou, vizážisté líčí. Ostatní rozdělují modely a doplňky a stavějí scénu. Jiní zase připravují sál i předsálí. Zvukaři a osvětlovači mají také plné ruce práce. Návrháři jsou v jednom kole, dohlížejí, aby vše směřovalo ke kýženému cíli.

 

Ufff, snad už to vypukne

 

Konečně nadejde čas a začnou přicházet první diváci, které je třeba usadit. Než se všichni sejdou a sedí na svých místech, vrcholí v zákulisí nervozita a poslední přípravy.
Tak už. Začíná se. Hudba opanuje prostor a podtrhne vizuální dojem. Oblékačky kmitají v rychlém tempu, modelky se střídají.

 

 

Najednou se tempo zrychluje. Modelky sotva zmizí v zákulisí, už mají být zase na molu a oblékačky si div nezauzlují ruce. Co se to hrome děje? Aha, to jen zvukař pustil hudbu na větší rychlost!
No, všichni to zvládli.

Ještě, že diváci nic netuší a spokojeně tleskají. Stálé zákaznice si dělají poznámky, pro které modely se zítra staví. Nikdo nezakopl, neupadl ani neomdlel. Proud taky nevypnuli a publikum je nadšené.

Ještě závěrečné defilé a 1. přehlídku máte za sebou. Teď hodinku pauza a pak vás čeká totéž, ještě jednou pro další hosty…

 

Byla to vlastně legrace, co říkáte?

Klikněte na obrázek a mrkněte se na video:

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Co provedl covid s naším šatníkem?

Co provedl covid s naším šatníkem?

 Všimli jste si těch změn? Nemyslím jen fešácké roušky a respirátory, ve kterých není vidět, s kým vlastně mluvíte. A zdá se, že po ulicích běhají...

Nenechte se otrávit

Nenechte se otrávit

Tak nám situace kolem covidu pěkně houstne. Nemocní přibývají. Počasí je jak na houpačce, většinou ubrečené. Mnozí z nás jsou nuceně doma izolovaní. Veškerý kulturně společenský život je v háji, po sportu je veta. Z rodičů se stali nedobrovolně učitelé a řada…

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest