Prostě k sežrání

2.12.2017 | Inspirace

Ať si kdo chce, co chce, říká, základem úspěšného šití je prostě padnoucí střih. S tím nic nenaděláte. Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžete dělat…  Znáte to! 

Už jsme to asi všichni, co jsme někdy šili, zažili. Bez dobrého střihu se to prostě jen flikuje. Pokus-omyl, stále dokola.

Sama jsem to „prodělala“ na vlastní kůži. Počínaje oháknutím panenek, pak mrňavé sestry a nakonec i své maličkosti. No peklo.

Jak u sta hromů na to?

Všechny ty tvary a záševky, přece to musí nějak jít, jak to dělají profíci? Odpověď mi dávala oděvní průmyslovka, zvaná Oděvka, na kterou jsem s nadšením nastoupila.

Jenže konstrukce střihů, které nás tam učili, byly nepoužitelné. Byly určeny hlavně pro konfekci, musel se do nich tedy vejít každý, padni, jak padni. Vůbec se nepočítalo s tím, že by snad děvče chtělo vypadat sexy. Takže bez nekonečných úprav a předělávání se nedalo nic spíchnout.

Skvělá změna 

pro mě nastala, až když jsem začala při mateřské dovolené učit v kurzech šití. Měla jsem na jednu zákaznici ¼ hodinky a za tu dobu jsem musela pro každou jednu nakreslit základní střih na míru. Střih na horní část těla, ze které vycházejí další střihy. Na topy, blůzy a košile, šaty, kabátky, sáčka i kabáty.

No a heuréka!

Měla jsem kliku. Nová šéfka mě naučila starou konstrukci. Báječně a nesrovnatelně jednodužší než naše školní, a hlavně dobře padnoucí!  Opravdu kopírovala tělo, a ne předepsané tabulkové míry.

Léty a zkušenostmi jsem si onu zmíněnou konstrukci dotvořila, dotikala. Ten systém byl ještě z doby, kdy ideální míry byly ony proslulé 90-60-90.

Diorovy „přesýpací hodiny“ už dnes tak úplně neplatí, postavy se od těch dob dost změnily. Ideálem přehlídkových mol se staly na dlouho vychrtlé chlapecké postavy. Dlouhodobé nošení bokovek jako by smazalo ženám pas, všimli jste si?

Ale tahle střihová konstrukce si umí poradit se vším. Používám ji s úspěchem mnoho let.

Pro ty, které se trápí stejným problémem, jako já kdysi, jsem zpracovala konstrukci základního dámského střihu do e-booku. Je to střih, který doopravdy padne a jehož konstrukci může zvládnout každý, kdo se nebojí vzít pravítko a tužku do ruky. Je vysvětlená krok za krokem, srozumitelně s řadou obrázků, na kterých je vidět co a jak dělat.

A ANO, JE I PRO ZAČÁTEČNÍKY, ŽÁDNÉ OBAVY

K tomu jsou ještě návody, co se základním střihem dělat dál, jak s ním pracovat.

 

 

Připravila jsem také rozšíření, chcete-li pokračování. V něm najdete další možné úpravy a použití základního střihu a také návod, jak si zmenšit-zvětšit střih koupený nebo vytažený z časopisu, případně jak si ho upravit pro svou postavu

Zkrátka řečeno, buď se můžete dál peklovat, jako já kdysi, se záhadou, zvanou střihová konstrukce nebo se do ní pustit, proniknout do jejích tajů a zkrotit si ji. Aneb, kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také ničeho nedosáhne.

 

Jestli vás tohle téma zajímá, mrkněte sem. Najdete tu víc informací. A kdybyste měli tipy, co by vás zajímalo dál, napište mi. Pokud to bude v mých silách, zase pro vás něco připravím.

 

Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

Podobné články

Jednoduchý střih na letní šaty

Jednoduchý střih na letní šaty

Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

Co provedl covid s naším šatníkem?

Co provedl covid s naším šatníkem?

 Všimli jste si těch změn? Nemyslím jen fešácké roušky a respirátory, ve kterých není vidět, s kým vlastně mluvíte. A zdá se, že po ulicích běhají...

Nenechte se otrávit

Nenechte se otrávit

Tak nám situace kolem covidu pěkně houstne. Nemocní přibývají. Počasí je jak na houpačce, většinou ubrečené. Mnozí z nás jsou nuceně doma izolovaní. Veškerý kulturně společenský život je v háji, po sportu je veta. Z rodičů se stali nedobrovolně učitelé a řada…

Vyberte měnu platby

Pin It on Pinterest