Už máte připravený nový jarní outfit?

3.8.2019 | Inspirace

Taky se zjara při prvních slunečných dnech začnete poohlížet ve skříni po něčem jiném než po černé nebo šedé? Nevím jak vás, ale mě to začne pudit k probírce šatníku a hlavně k pořizování nových kousků. Jaro má prostě sílu, láká nás ze zimní letargie zpátky do života.

A co že se bude v nové sezóně nosit?

Pokusím se vám na to odpovědět. Věc se má tak, že osmdesátky a devadesátky ještě nevydaly všechen svůj potenciál a návrháři z nich čerpají i nadále. Takže se připravte na velká ramena, kraťasy s puky, plísňáky a další hity! Ufff

Zdroj všech obrázků je Pinterest

 

 

 

 

Nejdříve si vezmem na paškál barvy

Společnost Pantone, která určuje trendy v barvách, zvolila letos královnou barev korálovou. Směs oranžové a růžové barvy. Dá se dobře kombinovat s šedou, s béžovou nebo hnědou, ale i se zelenou, modrou a taky žlutou a růžovou.

Další barvy pro jaro jsou barvy mořské pěny – zelenkavé, pistáciové, nepopsatelné, jako by byly průsvitné. Jako dech jemné tóny pastelových barev. Také žlutá, sluneční barva je nadále trendy.

Kdo si potrpí na neonové barvy, může se v nich realizovat a bude in.

Stále ještě jsou aktuální zvířecí vzory v různých podobách i barevnostech. Dál jsou v kurzu květinové vzory i proužky. Dokonce se znovu vrátilo batikování, zlaté časy Hippie! A v neposlední řadě bělená i tmavá džínovina. Může být i vyšívaná.

Kdo nemá rád přehnanou barevnost, nic nezkazí béžovou. A to dokonce i když se do ni obleče od hlavy až po paty. Marná sláva, je to prostě neutrální a elegantní barva.  Jednobarevný look můžete obléct i v jiné barvě, než v béžové a přesto nebudete vypadat fádně.

 

 

 

 

Pro inspiraci o barvách se podívejte na video 

A teď několik tipů této sezóny

 • Trenčkoty jsou věčné a béžová jim sluší. Ale není to jediný typ kabátů, které se budou nosit. Také sakové, útlé kabáty, nebo naopak velkorysé, objemné, třeba s kimonovými, raglánovými nebo spadlými rukávy.

 

 

  • Dámské obleky; „pánská saka“ dvouřadá, s výraznými rameny, nebo smokingy, nošené s volnými kraťasy v délkách do poloviny stehen i na kolena. Případně (ano čtete dobře) s cyklistickými kalhotami. Saka se mohou nosit na holé tělo.
  • Overaly získaly znovu na oblibě. S širokými nohavicemi, volné, šité ze splývavých materiálů, stejně tak třeba s vojenskými prvky.

   

  • Velké, funkční, objemné kapsy na čemkoliv, včetně společenských šatů.
  • Kalhoty s vysokým pasem, široké, s širokými, vlajícími nohavicemi z padavých látek. V délkách dlouhých i nad kotníky. U kotníků mohou být stažené do tunýlku s gumou, do záhybů nebo manžet. V pase s vyskládanými záhyby, vytažené až nad pas. Mohou mít velké kapsy i puky.
  • Velké košile a košilové šaty velkorysých střihů.
  • Výrazná ramena, načechrané rukávy s náběry, zvonové nebo podkasané, objemné. Použité na košilích, ale i na šatech. K takovým košilím jsou vhodné úzké kalhoty s vysokým pasem, dlouhé i v délce nad kotníky. Jestli máte útlý pas, neváhejte a přidejte výrazný, vysoký pásek.
  • Volány, na blůzách, sukních i na šatech.

   

  • Plizé se v hojné míře objevuje na blůzách sukních i šatech.

   

  • Poněkud komediálně působící třásně, krátké i dlouhé, kdekoli si vzpomenete. Můžete v nich vypadat trochu jako přehoz. 
  • Dalším hitem je síť. Dá se  použít jako doplněk, třeba na rukávy, ale taky z ní můžete udělat celé šaty, pod které, pokud nejste exhibicionista, obléknete šaty neprůhledné.

   

  • Jestli máte ráda mašle, je tu vaše chvíle. Mašle a vázačky všech velikostí a materiálů, kdekoliv si vzpomenete jsou všudypřítomné. Mohou zavazovat triko u krku, pásek na šatech nebo zdobit holé rameno, případně krk.
  • Návrat slaví ledvinky, praktický to doplněk. Mohou vypadat celkem střízlivě, ale taky třeba jako miniaturní kabelčičky i s uchem, přidělané na pásku.
  • A nakonec bomba, velké klobouky! 

   

  Asi se mi nepodařilo popsat všechny chuti současného módního menu, možnosti jsou opravdu pestré. Naštěstí si může každý vybrat, co je jeho srdci blízké. Osobně doporučuji nosit to, co vám sedí a v čem se dobře cítíte. To je zkrátka základem úspěchu. Když se totiž napasujete do sebemódnějšího výstřelku a budete se v něm cítit jako kredenc, budete tak i působit. A to byste asi fakt nechtěla.

   

  Tak ať vám to sluší! A jestli to chcete vidět na vlastní oči, klikněte na video.

  Top Fashion TRENDS for spring-summer 2019.

   

  Přehlídková kolekce od Luisy Spagnoli

   

  nebo třeba na tahle čirá elegance:

  Ralph Lauren

   

  Nezapomeňte při vlastní tvorbě na zásady při stříhání, máte je popsané v e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model. Najdete ho ke stažení zdarma přímo tady:

  7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní model

   

  Možná se chcete sama pustit do kreslení střihů, pak se vám k tomu bude hodit některý z e-booků, které jsem pro vás napsala a nakreslila. Podívejte se, které to jsou:

  E-booky prodávám

   

   

  A kdybyste měli chuť probrat záležitosti kolem stříhání a konstrukce střihů s ostatními tvořivci, zkuste se přidat do uzavřené skupiny: Tvořím, tedy jsem. 

   

  Modelářka, konstruktérka a odbornice na tvorbu oděvních střihů a jejich použití. Autorka e-booku: 7 tipů, které musíte znát, než začnete stříhat vlastní modelJak nakreslit střih na míru v 10 krocíchJak upravit koupený střih na svou postavu a Střih na kalhoty snadno a rychle. A také online kurzů. https://www.janaliscova.cz/online-kurzy-2/ Pomáhám lidem nakreslit vlastní střih na míru a zvládnout stříhání modelů bez jakékoliv předchozí znalosti a zkušenosti s konstrukcí střihu. Tím, že detailně vysvětluji každý jednotlivý krok a všechno názorně ukazuji na obrázcích, to naučím i začátečníky. Naučím i vás nastřihnout váš vysněný model. Kdo jsem si přečtěte zde >> Můžete mi psát na jana@janaliscova.cz>>

  Podobné články

  Jednoduchý střih na letní šaty

  Jednoduchý střih na letní šaty

  Říká se, že připraveným štěstí přeje. Nevím, jestli to platí i o šatech, ale pro jistotu se na léto připravuji a protože nejsem škot, podělím se s...

  Co provedl covid s naším šatníkem?

  Co provedl covid s naším šatníkem?

   Všimli jste si těch změn? Nemyslím jen fešácké roušky a respirátory, ve kterých není vidět, s kým vlastně mluvíte. A zdá se, že po ulicích běhají...

  Nenechte se otrávit

  Nenechte se otrávit

  Tak nám situace kolem covidu pěkně houstne. Nemocní přibývají. Počasí je jak na houpačce, většinou ubrečené. Mnozí z nás jsou nuceně doma izolovaní. Veškerý kulturně společenský život je v háji, po sportu je veta. Z rodičů se stali nedobrovolně učitelé a řada…

  Vyberte měnu platby

  Pin It on Pinterest