Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Pokud jde o míry, máte na vybranou ze dvou možností.

 

  1. použít míry z konfekčních tabulek
  2. použít vlastní míry

Jestli vám dobře sedí konfekce, najděte si svou velikost v tabulce konfekčních měr

Vyberte si svou velikost a míry, které jsou v ní uvedené, vložte do interaktivní tabulky jako „naměřené míry“. S nimi budete pracovat podle dalších pokynů. Zásadní důležitou mírou je OH-obvod hrudi, tedy míra přes prsa. Doporučuji zvolit velikost právě podle téhle míry. Jestli máte přes prsa třeba 98 cm, jste na rozhraní mezi 42 a 44. Porovnejte ještě OP-obvod pasu a OS-obvod sedu a zvolte velikost s ohledem na ně.

Chcete mít svůj střih na míru? Podívejte se na návod, jak na to

 

Na měření se oblečte do přiléhavého oblečku, nechcete si určitě přidávat na objemu. Míry měřte na těle co nejpřesněji, nepřidávejte ani nezatahujte. To si zregulujete přídavky na volnost.

Musím vás upozornit, že sám se člověk správně nezměří. Vždycky se u toho nějak natáhnete, nakloníte a míry se zdeformují. Lepší je požádat někoho o pomoc. Pokud to není opravdu nutné, zvažte, jestli nepoužijete konfekční míry z tabulky připravené nahoře.

 

DŮLEŽITÉ:
Od správného měření se odvíjejí i další rozměry, které ve střihu hrají zásadní roli, zkrátka špatně změříte=nebude vám střih sedět. Zejména délka a šířka zad vám může zatopit. Dobře nastudujte návod a vezměte si někoho na pomoc.

Ukážu vám, jak se správně změřit

 

Použijete k tomu krejčovský metr a šňůru nebo třeba gumu, kterou si uvážete do pasu.

Když píšu do pasu, myslím tím místo, kde je skutečný pas. (I když třeba máte za to, že žádný pas nemáte.) Není to místo, kde končí bokovky. Pas je cca 3 cm nad pupíkem.

Můžete si šňůru připevnit (třeba špendlíky na oděv) i ve výšce prsou a na bocích. Tam, kde na obrázku vidíte, červené linky.

PRO KONSTRUKCI STŘIHU BUDETE POTŘEBOVAT TYTO MÍRY:

OH – obvod hrudi měřte přes vrchol prsů, můžete tam mít šňůru

OP – obvod pasu měřte v místě, kde máte uvázanou šňůru. Při měření stůjte přirozeně, nevtahujte břicho. Budete se chtít třeba najíst, tak ať máte prostor.

OS – obvod sedu změřte přes nejširší místo, bývá to přes zadek, ale každý máme jinou postavu. Někdo má tohle místo níž, někdo výš. Někdo má nejširší místo třeba hned kousek pod pasem.

DZ – délka zad se měří od vystouplého 7. krčního obratle k pasové šňůře

ŠZ – šířka zad se měří přes lopatky od jednoho podpažního záhybu k druhém

ŠR – šířka ramene od krku přes položený prst na rameni (prst pomůže vytvořit mez – konec ramene a začátek rukávu).                        

Zapište míru za prstem na rameni a pokračujte dál přes ohnutý loket po paži až pod zápěstní kloub.
DR – délka rukávu je celá naměřená míra po odečtení šířky ramene

ŠRUK – šířka rukávu je obvod paže nahoře přes biceps

DŠR – dolní šířka rukávu se měří v úrovni zápěstí

CD – celková délka je míra hotového modelu, tedy jak budete chtít dlouhé tričko. Měří se na zádech opět od 7. krčního obratle.

Míry si postupně zapisujte

 

budete s nimi ještě pracovat a potom je dělit na poloviny a čtvrtiny. Vytvořte si na papír tabulku s mírami nebo použijte excelovou, kterou dostáváte jako bonus. Vložíte do ní naměřené míry a výpočty vám sama rovnou připraví. Konstrukční míry jsou ty, které potřebujete při kreslení a modelování střihu. V níže uvedené tabulce jsou pro názornost uvedené míry, vy samozřejmě použijte ty své.

 

Před samotnou konstrukcí si ujasněte, jaký typ trika chcete vytvořit

 

Podle toho budete pracovat s mírami v tabulce.
Máte v ní

  • míry naměřené 
  • míry konstrukční.

Pod nimi míry rozdělené na poloviny, a ještě pod nimi míry rozdělené na čtvrtiny. Budou se vám při konstrukci hodit. Růžově je označené procento, jakým chcete míry upravit. Míry jsou přepočítané daným procentem a zaokrouhlené. Jak s nimi pracovat si přečtěte pod tabulkou.

 

 

Pro 2. kůži

Je potřeba míry zmenšit o cca 4 až 8 %. To znamená, že použijete 96 až 92 % z naměřené míry. Hodně záleží na pružnosti úpletu. Čím pružnější, tím větší procento můžete ubrat. Ale nepřežeňte to, ať nemáte místo trička svěrací kazajku. Pro tento případ zapište do růžového řádku požadované procento a tabulka míry přepočítá a taky rozdělí na poloviny a čtvrtiny. Míry si zaokrouhlete maximálně na 0,5 cm.

 

Pro přiléhavé triko

Použijte míry tak, jak jste je naměřili. (jenom pozor u délky zad, abyste ji nenaměřili moc dlouhou) Není potřeba míry zmenšovat, do růžového řádku tedy napište 100 %.

 

Pro volné triko

Budete logicky naopak přidávat. Například o 10 %. Z toho vyplývá, že do růžového řádku napíšete 110%

Tipy a triky na váš email

Napište číslem kolik je 1+1

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This