Šití

 

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

Úplety většinou pruží oběma směry, je nutné šít je pružným stehem. Hodí se samozřejmě overlock. Overlockem zároveň seříznete šev na cca 0,5 cm. (Podle šířky stehu vašeho stroje) Jestli overlock nemáte, potom využijte jiné varianty pružných stehů, které vám váš stroj umožní. Jestli ale budete šít na takzvaném rovnostehu, počítejte s tím, že šití popraská a při pohybu se začnou objevovat nechtěné rozparky…

 

Žehlení

 

Možná jste už slyšeli, že „co pokazí jehlička, to napraví žehlička.“ Je to pravda pravdoucí. Úplety se při šití roztahují, vlní a vytahují zcela bezostyšně. Proto a nejenom proto je potřeba ušitý šev zkrotit žehličkou. Pěkně ho urovnat a propařit, aby se zase srovnal a zůstal hladký.

 

Průkrčníky-výstřihy a jak je zpracovat

 

  • Ke krku
  • Se stojáčkem nebo rolákem
  • Lodičkový
  • Kulatý
  • Véčkový
  • Čtvercový
  • Asymetrický
  • Nebo nějaký jiný…

Zpracování může být jen zahnutím 1cm záložky a prošitím například dvojjehlou, cikcakem, třízápichovým stehem, eventuálně dalšími pružnými stehy, které váš strojový park nabízí.

Předšití patentem, který si ustřihnete z úpletu vždycky „přes sloupek“ To znamená, že řádky úpletu jdou vodorovně a sloupky svisle. Tedy stříháte kolmo na pevný kraj.

Patent můžete stříhat např. 2,5 cm široký, složený bude 1,25 cm a když ho přišijete k průkrčníku za 0,5cm šev (pro overlock), zbyde z něj jen nenápadný proužek.

Možná upřednostňujete patent širší, třeba 2 cm vysoký. Vždycky počítejte výšku patentu + šev, a to celé dvakrát. Například výška 2 cm, šev např. 0,5 cm; budete tedy stříhat 5 cm vysoký. V tom případě je potřeba adekvátně ubrat výstřih podle výšky patentu. Jinak se o 2 cm víc uzavře oproti vašemu nakreslení. Šířka švu záleží samozřejmě na možnostech vašeho stroje.

A jak určíte délku patentu? Změřte si průkrčník centimetrem nastojato. Od naměřené míry si odečtěte pro úzký patent cca 9 až 10 %. Jestli bude patent vysoký, odečtěte jen cca 9 %. Ušitý šev je potom potřeba ještě ukotvit prošitím po průkrčníku. Zase dvojjehlou, nebo další pružnou alternativou. Je to proto, aby se šev nepřevracel, nestavěl, ale pěkně se ztenčil a držel formu.

Budete dělat rolák? Každý materiál pruží jinak a je důležité, abyste se do roláku snadno dostali bez odření nosu, nebo obrácení očních víček naruby.

Nechte průkrčník tak, jak je zkonstruovaný a obvod roláku si naměřte na látce přímo kolem hlavy. Musí být napnutá jen tolik, abyste jí dobře prošly. Pokud byste měli obvod roláku větší než průkrčník, přiměřeně průkrčník zvětšete. Ale ne vzadu, jen vepředu a mírně ze stran.

A stejně, jako u patentu stříhejte 2 x výšku roláku (bude nahoře v přehybu) a 2 x šev. Tedy při výšce roláku 10 cm a švu 1 cm stříhejte výšku 22 cm.

Někdy je efektní ustřihnout rolák napříč, třeba u proužků, nebo výrazného žebrování. Tedy místo přes sloupky stříháte přes řádky. Takové řešení se hodí pro rolák volnější, který není přiléhavý, ale naopak ležérně a elegantně odstává od krku. Takzvaný chomout. Jen tady dvojnásob pozor, dobře vyzkoušejte, abyste pohodlně protáhli rolákem hlavu, protože mnohé úplety v tomto směru pruží míň.

Další možností řešení průkrčníku je lemovací gumička.

Dá se koupit v textilních galanteriích v různých barvách. Můžete s ní výstřih obalit a prošít. Chce to ale dost zručnosti, aby gumička i prošití vypadaly tak, jak mají.

Ještě je tu varianta tvarované podsádky.

To je podložení stříhané do tvaru výstřihu, široké třeba 2 až 4 cm. Musí se z lícu přišít na triko a obrátit do rubu. Je potřeba ho prošít po obvodu, jinak se bude vyvracet a poleze ven. Prošijte ho zase nějakým pružným stehem, aby tričko nestahoval.

Nebo by podložení-podsádka mohla sahat níž, třeba až pod průramek. To znamená, že je triko v horní části vlastně dvojité. Potom stačí jen prošít výstřih v kraji.

Jestli máte tričko bez rukávů, zároveň můžete takovou velkou podsádkou začistit i průramky.

Podsádky se u tkanin zpravidla podlepují výstužným materiálem, ale u trička byste tím přišli o pružnost. Takže nelepte.

Průramky bez rukávů

 

Začišťují se podobně, jako průkrčníky. Takže buď zahnout a prošít pružným stehem, například dvojjehlou, nebo všít patent a následně šev prošít. Nebo se můžete popasovat s lemovací gumičkou, případně už zmiňovanou podsádkou.

Členící švy a délky

 

Členícím švům občas prospěje, když je prošijete. Nejlépe dvojjehlou, nebo krycím stehem. Šev se trochu ukotví a když použijete odlišnou barvu nití, může to být pěkný ozdobný prvek.

Totéž platí i o délkách. Šijte je vždycky pružným stehem. A taky u délek můžete použít patent. Ať už u délky rukávu, tak u délky trika. No a zase pěkně dolaďte žehličkou.

 

V zásadě tam, kde potřebujete zpevnění

 

a zatažení, hodí se použít patent. Všechno záleží na vašem vkusu a strojových možnostech. Nezapomeňte ještě na závěr ušité švy propařit.

Gratuluji vám a děkuji

 

Prošli jste celým kurzem a teď už pro vás není střih na triko žádnou záhadou. Doporučuji nakreslit si ho víckrát, Znáte to, cvik dělá mistra.

Až si vyzkoušíte, jak vám střih padne, můžete z něj vytvářet i další varianty. Přidat do délky a trochu na boky a udělat tričkové šaty. Nebo si z trika udělat zapínací mikinu. Dodělat kapsy, zipy a další detaily. Použít vršek trika jako šaty a dodělat k němu třeba volánovou sukni.

Vaší fantazii se meze nekladou. Těším se, že mi pošlete fotky vašich tvůrčích počinů.

A jestli budete mít dotazy, pište mi na jana@janaliscova.cz.

 

Navštivte moje stránky janaliscova.cz, kde na vás čekají inspirativní články a další návody. Sledujte na FB stránce Tvořím tedy jsem, případně na YouTube kanálu, co je nového. Zase pro vás něco připravím.

 

Krásné dny a zábavné tvoření 

Tipy a triky na váš email

Napište číslem kolik je 1+1

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This