Připravte si všechno, co ke konstrukci potřebujete, ať nemusíte od videa odcházet. Pouštějte si po kouscích návod. Vždycky si ho zastavte a udělejte co jste právě sledovali. kdybyste něčemu nerozuměli, můžete se vrátit a pustit si pasáž znovu. Pokud se na něčem opravdu zadrhnete, pište S.O.S. Kontakty najdete v menu, nebo rovnou tady: kontakty

Thank you for reading this post, don't forget to subscribe!

VIDEONÁVOD 1. část

 

 

Možná chcete pro jistotu číst text a vidět k němu obrázek, vše najdete tady pod videem

 

Budeme potřebovat arch papíru. Krejčovské pravítko, pokud ho nemáte, nic se neděje, použijeme pravoúhlý trojúhelník a dlouhé pravítko. Dál potřebujeme krejčovský metr. Tužku, případně pastelku, nůžky a k tomu ještě tabulku, na které máte napsané vaše naměřené míry. Naměřené míry jste si přepočítali na konstrukční, to znamená buď jste zvětšili, pokud chcete triko volné, nebo jste je nechali tak jak jsou, pokud chcete triko tak akorát, a jestli chcete triko přímo na tělo, zmenšete si je v procentu, o kterém se píše výše. Já jsem si připravila míry zmenšené o 8 %. V tabulce mám vypočítané poloviny a čtvrtiny, to proto, abych se při konstrukci nezdržovala a mohla jenom kreslit. Můžete si ty míry napsat rovnou do střihu, to se docela vyplatí, máte je na očích a taky když střih po čase vytáhnete, víte, na jaké míry jste ho konstruovali. Hodí se připsat i datum.

Takže pojďme na to

Budeme kreslit zároveň přední i zadní díl, takže si přeložte arch zhruba třeba na třetiny. Přehyb papíru je zároveň střed předního a zadního dílu. Využijeme dolní kraj, přidáme si tam na dolní záložku.

 

Směrem nahoru naměříme celkovou délku trička, tak, jak jste si určili.

 

Od toho bodu směrem dolů měříme 1,5 cm snížení, ze stejného bodu budeme měřit délku zad. Délku zad si ještě rozdělíme na poloviny a ve všech těch bodech si teď nakreslete kolmice.

 

Nahoře bude krční přímka, pod ní bude ramenní přímka, dál bude hrudní přímka, pod ní bude pasová přímka a dole bude dolní přímka. Takže shora od krční k ramenní přímce jsme měřili 1,5 cm, k hrudní přímce jsme měřili délku zad/ 2, k pasové přímce jsme měřili délku zad, a k dolní přímce je celková délka trička. Vždy konstrukční míry.

 

 

Na horní-krční přímku si připravíme místo pro zadní průkrčník. Budeme měřit obvod hrudi lomeno 20. Vychází to na nějaké drobné milimetry, můžete to klidně zaokrouhlit a ještě přidejte 3,5 cm. Odtud udělejte krátkou kolmici směrem dolů. Měřili jsme obvod hrudi/20 a 3,5 cm.

Dále budeme na krční přímce měřit polovinu šířky zad, vezměte si vaše tabulky, použijeme samozřejmě Vaše KONSTRUKČNÍ MÍRY. Udělejte odtud kolmici až k hrudní přímce.

Na hrudní přímce budeme měřit čtvrtinu obvodu hrudi, zase vaši KONSTRUKČNÍ MÍRU.

Na pasové přímce si naměříme čtvrtinu obvodu pasu KONSTRUKČNÍ MÍRU a přidáme k ní 1 cm. Odtud si udělejte krátkou kolmici směrem nahoru, asi 5 cm vysokou. To proto, že pas je lépe tvarovat kousek nad pasem. Je to slušivější.

Na dolní přímce si naměříme čtvrtinu obvodu sedu KONSTRUKČNÍ MÍRU a tentokrát budeme míru ještě o 1 cm zmenšovat. Najděte si v tabulkách čtvrtinu obvodu sedu a centimetr uberte. Odtud udělejte taky krátkou kolmici nahoru, tentokrát asi 10 cm. Tady pozor na délku trika, Jestli kreslíte triko dlouhé až pod sed, musí kolmice sahat nejméně 18 cm pod pasovou přímku.

 

 

Připravíme přední průkrčník. Na krátké kolmici, kterou jsme si udělali od krční přímky dolů si naměřte znovu obvod hrudi lomeno 20 a tentokrát přidáme jen 2,5 cm. Odtud udělejte kolmici směrem ke středu. Tedy obvod hrudi/20 a 2,5 cm. Aby se průkrčník dobře vykresloval, pomůžeme si úhlopříčkou, kterou rozdělíme na třetiny. V dolní třetině budeme potom kreslit přední průkrčník.

Jdeme na rameno. Rameno budeme měřit od průsečíku krční a průkrčníkové linky. Zmenšíme ho od naší konstrukční míry ještě o 2 cm. Je to proto, že šikmo střižené rameno z úpletu ještě povolí, tak abychom ho neměli zbytečně dlouhé. Takže šířku ramene minus 2 cm měříme tak, aby protnula sníženou ramenní přímku. Rameno bude končit na snížené, ramenní přímce.

Abychom dobře vykreslili průramek, ještě si rozdělíme vzdálenost od ramenní k hrudní přímce na polovinu a označíme bodem.

Teď můžeme vykreslit zadní průkrčník mírným obloukem.

Nakreslíme zadní průramek. Od konce ramene mírným obloukem tak, aby se dotkl připraveného bodu uprostřed podpažní přímky a dokreslíme obloukem až na hrudní přímku k naměřené čtvrtině obvodu hrudi. To je zadní průramek.

 

 

Jdeme na rameno. Rameno budeme měřit od průsečíku krční a průkrčníkové linky. Zmenšíme ho od naší konstrukční míry ještě o 2 cm. Je to proto, že šikmo střižené rameno z úpletu ještě povolí, tak abychom ho neměli zbytečně dlouhé. Takže šířku ramene minus 2 cm měříme tak, aby protnula sníženou ramenní přímku. Rameno bude končit na snížené, ramenní přímce.

Abychom dobře vykreslili průramek, ještě si rozdělíme vzdálenost od ramenní k hrudní přímce na polovinu a označíme bodem.

Teď můžeme vykreslit zadní průkrčník mírným obloukem.

Nakreslíme zadní průramek. Od konce ramene mírným obloukem tak, aby se dotkl připraveného bodu uprostřed podpažní přímky a dokreslíme obloukem až na hrudní přímku k naměřené čtvrtině obvodu hrudi. To je zadní průramek.

 

 

Pro přední průkrčník využijeme připravené úhlopříčky, rozdělené na třetiny. Kreslíme od začátku ramene, protneme dolní třetinu a skončíme u středové čáry. Pro lepší orientaci kreslíme odlišnou barvou.

Přední průramek se dělá víc vykousnutý-kulatější a také rameno se snižuje. To proto, aby byl přední průramek menší než zadní. Takže snížíme o 1 cm od konce zadního ramene a dokreslíme přední rameno. V dolní části průramku si naznačíme a vykreslíme o 0,5 cm větší vybrání. Opět doporučuji použít jinou barvu na rameno a průramek.

Dokreslíme boční linku. Shora mírně dovnitř prohnutou linkou až k připraveným 5 cm zvýšení a dolů opačným, ven vypouklým obloukem až k bokům. Můžete použít krejčovské pravítko, pokud ho máte. Pozor, oblouky nepřežeňte, úplety se tvarují jemněji, prudké oblouky nesnesou. Tvar si můžete raději doladit při zkoušení.

 

VIDEONÁVOD 2. část

 

 

Pokračujeme s textem a obrázky

Jdeme na rukáv

Uděláme si svislou přímku středem zbylého papíru. Na ni si v horní části uděláme kolmici. Na tuhle kolmici si naměříme míru, kterou potřebujeme nejdřív zjistit. Bude to obvod průramku.

Změříme ho centimetrem postaveným na stojato přímo na střihu. Nejprve přední průramek změříme pečlivě přikládaným centimetrem k lince předního průramku a míru si zapíšeme. Stejným způsobem změříme zadní průramek a míru zapíšeme. Přední průramek je vždycky o trochu menší, pokud není, je tam nějaká chyba.

Na připravenou kolmici si naměříme naši konstrukční šířku rukávu a přidáme k ní 3 cm. Míru rozdělíme na polovinu a měříme vždy od svislé přímky-tedy osy rukávu. Vlevo bude přední rukáv, vpravo zadní rukáv.

Od bodu označené přední šířky rukávu měříme míru PŘEDNÍHO PRŮRAMKU ZMENŠENOU O 1,5 CM tak, jako bychom použili kružítko. Naznačíme si část kružnice, poloměr tvoří míra předního průramku minus 1,5 cm.

Totéž uděláme od označené zadní šířky průramku, jenže měříme míru ZADNÍHO PRŮRAMKU ZMENŠENOU O 1,5 CM. Zase jako bychom použili kružítko s poloměrem míra zadního průramku minus 1,5 cm a protneme připravenou přední kružnici.

Tím vznikne důležitý bod, vrchol rukávové hlavice. Při všívání rukávu do průramku ho umístíme proti náramenici.

Spojíme vzniklé body přímkou na přední i zadní části rukávové hlavice.

Od vrcholu rukávové hlavice si po ose naměříme délku rukávu a tam nakreslíme kolmici na osu rukávu. Máme dolní přímku a na ní si naměříme konstrukční míru dolní šíře rukávu plus 2 cm. Rozdělíme na poloviny podle osy rukávu.

 

 

Spojíme si přímkami dolní šířku s šířkou rukávu na přední i zadní straně. Tím vzniknou rukávové švy.

Pro snadné vykreslení hlavice si rozdělíme šikmé přímky rukávové hlavice na čtvrtiny. V těchto bodech si uděláme krátké kolmice na předním i zadním rukávu.

Na přední straně u dolní kolmice snížíme pod přímku o 1 cm; u prostřední kolmice zvýšíme nad přímku o 0,5 cm a u horní kolmice zvýšíme o 1,5 cm.

Na zadní straně u horní kolmice zvýšíme o 2 cm; u prostření kolmice zvýšíme o 1,25 cm a u dolní kolmici necháme bod na přímce, jak je.

 

 

Propojením všech bodů včetně vrcholu rukávové hlavice vykreslíme snadno tvar hlavice. Plynulými křivkami, žádné prudké zvraty a rohy.

Nakreslíme krátký a tříčtvrteční rukáv.

Tříčtvrteční rukáv uděláme tak, že rozdělíme délku rukávu na polovinu a připočítáme asi 10 cm. V tom bodě uděláme kolmici na osu rukávu.

Krátký rukáv, dlouhý samozřejmě podle vašeho přání. Já ho kreslím například 4 cm pod podpažím. Uděláme zase kolmici na osu rukávu, tedy 4 cm pod podpažím. Krátký rukáv se dělá v délce trochu zúžený, aby ošklivě neodstával, proto si naměříme na jeho délku NAŠI PŮVODNÍ KONSTRUKČNÍ MÍRU šířku rukávu. Samozřejmě zase rozdělíme na polovinu podle osy rukávu.

 

Tipy a triky na váš email

Napište číslem kolik je 1+1

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This