Máte už svůj motanec? Nebo se na něj teprve chystáte? Mám pro vás tip na další hřejivý kousek do šatníku. A k motanci se skvěle hodí. Tudy prosím, račte.
⇓⇓⇓
Udělejte si jednoduchý, nadčasový „trikosvetr“
Tentokrát výhradně z měkkého úpletu. Pružnost je tady podmínkou. Střih je tak jednoduchý, že ho zvládne každý. A ušitý ho máte taky cobydup. Posuďte sami. ?
Připraveni? Pozor, jedeme z kopce!
Nákresy jsou pro velikost M. Pokud jste narostli víc nebo míň, není problém udělat větší i menší velikost.
Stačí základní šířkovou míru (24 cm) zmenšit nebo zvětšit. Pro velikost S zmenšit na 22, pro L zvětšit na 26, pro XL zvětšit na 28, a tak dál, na každou další velikost o další 2 cm.
Kromě toho míru v podpaží (17 cm) ubrat nebo zvětšit na 16 cm pro velikost S, 18 cm pro L, 20 cm pro XL, atakdále, už to znáte. Postupujte o 1 cm na 1 velikost. A samozřejmě stejně i v dolní šířce rukávu, po 1 cm.
Taky délku rukávu a délku svetru-trika si udělejte posle svojí libosti. Můžete mít klidně délku až pod sed, jako na obrázku. Krátká verze má délku 55 cm.
Je libo v delší verzi? Prosím, tady je. Dlouhý je 70 cm. A nemusí být jen ze „svetroviny“, klidně ho střihněte z tričkového úpletu, jednobarevného nebo i se vzorem.
Nakreslete si střih na papír, případně rovnou na látku. Záleží na vaší kuráži. 🙂
ÚPLETU spotřebujete asi 1,50 metru. Záleží na tom, jak dlouhý trikosvetr chcete a jestli ho budete stříhat po délce nebo po šířce. Předpokládám, že látka je široká nejméně 140 cm. Některé jsou i širší, to je vítáno.
Já jsem zvolila vodorovné žebrování a spotřebovala jsem 1,50 metru. Rukávy jsem v délce nastavila (a tím zároveň zakončila) odstřiženým pevným krajem. Ten je ostatně i v délce svetru. Ušetřila jsem tím práci se začišťováním délek.
Ne vždycky to ale jde tak udělat! Některé pevné kraje vypadají dost nevzhledně a taky pružnost nemusí být dostatečná. Chce to vyzkoušet a podle toho se rozhodnout. Vždycky si ověřte, že látka pruží tak, aby vám stačila objemem na vaše míry. Abyste z toho neměli neplánovaně model na panenku.
Výstřih jsem zahnula a ušila dvojjehlou. To je jedno z možných řešení. Když nemáte takovou možnost, použijte užší patent, střižený ze stejného materiálu. Případně výstřih zahněte a ručně pečlivě přikřížkujte, aby zůstal pružný a zároveň nepustil oka.
POZOR, NA ŠITÍ ÚPLETU MUSÍTE POUŽÍT PRUŽNÝ STEH. JINAK VÁM TOTIŽ ŠITÍ POPRASKÁ.
No a je hotovo, ani to nic nebylo, co?
„Trikosvetr“ si můžete doplnit ušitým „motancem“ z minulého článku a máte variabilní verze pro teplejší i chladnější dny.
Přeji vám ať se dílo podaří. Napište mi nebo rovnou pošlete fotky. Příště přijde 3. díl, těšte se.
A jestli jste zapomněli , jaké zásady se dodržují při stříhání, stáhněte si zdarma e-book:
7 TIPŮ, KTERÉ MUSÍTE ZNÁT, NEŽ ZAČNETE STŘÍHAT VLASTNÍ MODEL
Pro ty, co se chtějí víc dozvědět o konstrukci střihu jsou tu